Ana SayfaSEOGoogle görsel arama sonuçlarına "Lisanslanabilir" etiketleri geliyor

Google görsel arama sonuçlarına “Lisanslanabilir” etiketleri geliyor

-

Google’ın görsel arama sonuçları artık bir görselin yasal olarak web siteleri için lisanslanıp lisanslanamayacağını gösterecek yani Google Foroğraflar lisanslanabilir etiketi ekleyecek. Google artık, diğer web sitelerinde yasal kullanım için satın alınabilecek fotoğrafların üzerindeki görsel arama sonuçlarında “Lisanslanabilir” etiketini ekliyor.

Google Fotoğraflar lisanslanabilir etiketi

“… Online olarak görünen sonsuz sayıda görselle, kullanılacak doğru görseli bulmak ve bu görüntünün sorumlu bir şekilde nasıl kullanılacağını bilmek her zaman basit bir iş değildir.

Görüntü oluşturucular, stok fotoğraf siteleri ve dijital içerik ilişkilendirmeleriyle yakın işbirliği yaptıktan sonra, bu ihtiyacı karşılamak için Google Görseller’de birkaç yeni özellik başlatıyoruz. “

“Lisanslanabilir” etiketine sahip bir resim seçtikten sonra, Google resmin lisans ayrıntılarına bir bağlantı sağlıyor.

Görsel sağlayıcı bu tür bilgileri yayınladığı sürece Google, resmin satın alınabileceği / lisanslanabileceği bir bağlantıda gösterecek.

Google’ın resim lisans ayrıntılarını görüntüleme becerisi, bilgileri yapılandırılmış veri işaretlemeyi kullanarak sağlama konusunda tamamen yayıncıya bağlıdır. Google, bu değişikliğin web’de görsellerin sorumlu bir şekilde kullanımını teşvik etmek için yapıldığını söylüyor:

“Bunun, insanların Google Görseller’de baktıkları içeriğin doğasını ve bunu sorumlu bir şekilde nasıl kullanabileceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olma yönünde bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Görüntü lisanslama yapılandırılmış veri işaretleme nasıl yapılır?

Google, resmi olarak kullanıma sunulmadan tam 6 ay önce Şubat 2020’de arama sonuçlarında görsel lisanslama bilgilerinin beta testini yaptığını duyurmuştu ve sizlerle paylaşmıştık.

Google Görseller’de lisans bilgisi gösterilmeye başlıyor

Güncelleme, site sahiplerine içeriklerini gerekli yapılandırılmış verilerle işaretleyerek hazırlamaları için zaman tanımak için önceden duyuruldu. Görsellerin arama sonuçlarında lisans bilgilerini gösterebilmesi için görselin yayınlandığı sitenin görsel lisans yapılandırılmış verileri kullanıyor olması gerekir.

Site sahipleri, gerekli biçimlendirmeyi yapılandırılmış verilerle veya IPTC fotoğraf meta verileriyle ekleyebilir. Daha fazla talimat ve tam kod parçacıkları Google’ın resmi geliştirici dokümanında bulunabilir.

Bir sitedeki her lisanslanabilir görüntüye meta veriler eklenmelidir. Site sahipleri, işaretlemenin doğru şekilde uygulandığını Google Search Console ve Zengin Sonuçlar aracını kullanarak doğrulayabilir.

Temmuz sonunda her iki araca da görüntü lisansı yapılandırılmış verilerini test etme desteği eklendi.

https://twitter.com/googlewmc/status/1288816545687273479

Lisanslanabilir görseller nasıl bulunur?

Arama sonuçlarında lisanslanabilir görseller arayışındaysanız, Google sizin için bulmayı kolaylaştırıyor. Artık görsel arama sonuçlarını, yalnızca lisans bilgileri içeren görselleri içerecek şekilde filtreleyebilirsiniz.

Creative Commons lisanslarına sahip resimleri veya ticari veya diğer lisanslara sahip resimleri seçebilirsiniz.

Yeni arama filtresi, Google Görseller’deki Kullanım Hakları (Usage Rights) açılır menüsünde bulunabilir.

Lisanslanabilir görseller nasıl bulunur?

Arama sıralamalarına etkisi yok

Görüntü lisansı yapılandırılmış verilerinin kullanılması tamamen isteğe bağlıdır. Kullanmaya veya kullanmamaya karar vermenin arama sıralamaları üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Google’dan John Mueller, Şubat ayında site sahiplerine bunun garantisini verdi:

Google’dan Danny Sullivan da yine şubat ayında bu konuda yorum yaptı ve işaretlemenin yalnızca site sahiplerinin lisans bilgilerini vurgulamasına izin vermek için olduğunu söyledi. Yani bundan daha fazlası değil.

Yani bu, isterseniz ekleyebileceğiniz ekstra bir şeydir veya uygulanabilir değilse veya yapacak daha önemli SEO çalışmalarınız varsa göz ardı edebilirsiniz.

Kaynak: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...