Ana SayfaSEOGoogle Görseller’de lisans bilgisi gösterilmeye başlıyor

Google Görseller’de lisans bilgisi gösterilmeye başlıyor

-

Google, dün akşam saatlerinde Twitter hesaplarından biri olan SearchLiaison üzerinden yaptığı paylaşımla, yakın zamanda Google Görseller’de lisans bilgisi ile ilgili bir değişikliği test edeceklerini açıkladı. Uygulamanın henüz aktif olmadığı belirtilirken, daha fazla bilgi için ise Google’ın bir diğer platformuna yönlendirme yapıldı. Yazıya başlamadan önce belirtelim ki; uygulama hayata geçirilmeden önce, ilk olarak BETA testi gerçekleştirilecek.

Arama Motorlarında Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google Görseller’de lisans için meta veriler

Bu uygulama hayata geçtikten sonra, web sitenizdeki görseller için lisans bilgilerini özelleştirdiğiniz zaman, bu resim üzerinde “Lisanslanabilir” yazan bir etiket belirecek. Bu sayede insanlar, kullandığınız görselin lisans bilgisinin mevcut olduğunu anlayabilecekler. Kullanıcılar ayrıca, lisansınızı “Image Viewer” üzerinden görüntüleyebilecek, ve bu lisanslı görselin başkaları tarafından ne şekilde kullanılabileceği ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilecekler.

Bu özellik henüz aktifleştirilmiş olmasa da, Google, şimdiden meta verilerinizi düzenlemenizi ve uygulama hayata geçtiğinde görsellerinizin gerekli koşulları sağlıyor olması için hazır bulunmanızı öneriyor.

Sayfalarınızı ve görsellerinizi hazır hale getirin

Google’ın sayfalarınızdaki görsel içerikleri tarıyor ve dizine ekliyor olduğundan emin olmak için;

  • İnsanların sayfalarınıza ve görsel içeriklerinize erişmek için üye girişi yapmak zorunda olmadıklarından emin olun.
  • Sayfalarınızın, robots.txt dosyaları veya “robots meta etiketi” tarafından engellenmediğinden -Googlebot’un sayfalarınıza erişebiliyor olduğundan- emin olun. Sitenizdeki engellenmiş sayfaları Search Console’da bulunan “Dizin Kapsam Raporu”nda görebilir, veya belirli bir URL’yi test etmek için “URL Denetim Aracı”nı kullanabilirsiniz.
  • Webmaster Guidelines ve Google Images Best Practices sayfalarını takip edebilirsiniz.
  • Yaptığınız değişiklikleri Google’a bildirmek için, güncel bir site haritası kaydetmenizi öneririrz. Bunu Search Console Site Haritası API aracılığıyla otomatik hale getirebilirsiniz.

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Meta veri ekleme

Google’ın, sitenizdeki hangi resimlerin lisanslanabilir olduğunu anlamasını sağlamak için, bu özellikteki sayfalara meta veri eklemeniz gerekecek. Aynı görüntüyü birden sayfada kullanıyor olmanız durumunda ise, her sayfadan bulunan resimler için ayrı meta veriler eklemeniz gerekecek.

Meta veri eklemenin iki yolu bulunuyor. “Lisanslanabilir” etiketine uygun olması için Google’a yalnızca bir tür meta veri sağlamanız yeterlidir. Bunu, aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz:

  • Yapısal veri: Yapısal veriler, görüntü ile işaretlendiğinde görüntülenen sayfa arasındaki ilişkilendirmedir. Aynı görüntü olsa bile, bir görüntünün kullanıldığı her örnek için yapılandırılmış veriler eklemeniz gerekir.
  • IPTC fotoğraf meta verileri:bu tip meta veriler, görüntünün içine gömülüdür. Görüntü ve meta veriler bozulmadan kalırken, sayfadan sayfaya taşınabilir. IPTC fotoğraf meta verilerini resim başına yalnızca bir kez gömmeniz yeterlidir.

Ancak, bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu yöntemlerden ikisini birlikte kullanmanız durumunda, birbiriyle çelişen bilgiler olur ise; Google, yapısal veri bilgisini tercih edecektir.

Aşağıdaki örnekte, lisanslanabilir bir fotoğrafın Google Görseller’de nasıl görüntüleneceğini bulabilirsiniz:

  1. Görüntünün kullanımıyla ilgili lisansı tanımlayan sayfaya ilişkin URL. Bu bilgileri Schema.org lisans özelliğiyle veya IPTC Web Haklar Bildirimi alanıyla belirtmelisiniz.
  2. Kullanıcının, bu görüntüyü nasıl lisanslayacağı konusunda nerede bilgi bulabileceğini açıklayan sayfanın URL’si. Bu bilgileri Schema.org acquireLicensePage özelliğiyle veya IPTC Lisans URL’siyle ekleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...