Ana SayfaSEOGoogle, Haritalarda Yer Alan Sahte İşletmeler Hakkında Açıklama Yaptı

Google, Haritalarda Yer Alan Sahte İşletmeler Hakkında Açıklama Yaptı

-

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Haritalarda yer alan Sahte İşletmeler hakkında açıklama yaptı.

Google, Google Haritalar’ın milyonlarca sahte işletme listelediğini iddia eden Wall Street Journal’a yanıt verdi. Wall Street Journal, yayınladığı haberde Google Haritalar’da sahte konumlar konusunda büyük ayrıntılara yer veriyor.

Haber içerisinde New York’tan bazı örnekler de yer alıyor. İşte bir örnek;

“New York şehrinin bir bölümünde yer alan tesisatçılar için yapılan aramada, Google’ın listelediği ilk 20 arama sonucundan 13’ü listelendiği adreste bulunmuyor. 20 sonuçtan sadece ikisi, Google Haritalar’da yapılan aramaya uygun ve belirtilen adreste yer alıyor.”

Yapılan araştırmalara göre bazı sahte işletmeler müşterileri hayali adreslere yönlendirirken, diğerleri ise önemli miktarda dolandırıcılık için kullanılıyor. Sahte işletmeler genellikle rakip firmalar tarafından müşterileri yanlış yönlendirmek için oluşturuluyor. Bu işlem Google tarafından kesin bir şekilde yasaklanmış, ancak Wall Street Journal, bu politikanın iyi bir şekilde uygulanmadığını söylüyor.

Wall Street Journal’ın araştırmasına göre, Google Haritalar’a her ay bu ve benzeri şekilde yüz binlerce sahte konum açılıyor.

Google, Haritalarda Yer Alan Sahte İşletmeler Hakkında Açıklama Yaptı

Wall Street Journal’ın Google Haritalar‘da yer alan sahte işletmeler hakkında yaptığı haberin ardından Google, resmi blogunda “Google Haritalar’da sahte işletme profilleri ile nasıl mücadele ediyoruz?” başlıklı makale yayınladı.

Google, kaleme aldığı makalede işletme listelerinde bir sorun olduğunu kabul etse de, konu ile ilgili çok fazla ayrıntı vermedi;

İşte Google’ın açıklamasının bir kısmı;

“Bu sürekli gelişen bir dengeleme hareketi. Dolandırıcılar sahte işletme hesapları açmanın yeni yollarını ararken, biz de sürekli gelişen çeşitli manuel ve otomatik sistemler kullanarak bu dolandırıcılıkla mücadele ediyor ve daha iyi yollar üzerinde çalışıyoruz.”

Makalede yer alan diğer bilgilere göre Google, sadece geçen yıl 3 milyondan fazla sahte işletme konumunu henüz kullanıcılar görmeden arama sonuçlarından kaldırdı. Google’ın sistemleri bu kaldırma işleminin %85’inden sorumluyken, %15’i yani kabaca 250.000 sahte işletme hesabı Google Haritalar kullanıcıları tarafından rapor edildi.

Sayısal olarak düşünüldüğünde Google, Google Haritalar üzerinde herhangi bir dolandırıcılık gerçekleşme ihtimalini olabildiğince azaltıyor. Sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kabul eden Google, daha iyisini yapmak için çaba sarf ettiklerini belirtiyor.

Kaynaklar

The Wall Street Journal Haberi

Google’ın WSJ’nin Haberine Yanıtı

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...