Ana SayfaPazarlamaGoogle iş zekası araçlarını Looker Suite altında topluyor

Google iş zekası araçlarını Looker Suite altında topluyor

-

Google, iş zekası araçları için önceki yıllarda satın aldığı Looker ile birleştirerek Looker Suite adı altında sunmaya başladı. Yeni isimlendirme ve değişim, daha etkin bir platformun ortaya çıkmasını sağlıyor.

Google, ilk kez Cloud Next 2022’de duyurduğu, tüm iş zekası araçlarını Looker markası altında birleştirdiğini duyurdu. Resmi olarak yapılan bu açıklama ile birlikte Google’da yepyeni bir dönemin startı da verilmiş oldu.  Yeni değişim sonrasında yeni isim artık tüm Google Cloud veri analizi programlarının ana markası olacak. Bu programlar Looker Suite’e dahil edilecek ve bu ad ile anılacak. Yıllardan beri kullanılan Data Studio dahi Looker Studio olarak adlandırılacak.

Google Looker değişiminden memnun

Yeni dönemle ilgili ilk açıklama Google’ın Kıdemli Direktörü Kate Wright’tan geldi. Wright “Looker’da Data Studio, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi temel Google teknolojilerini bir araya getirdiğimiz için tüm Google Cloud iş zekası ürünlerimizden bahsederken kullandığımız yeni isimdir ” dedi.

Google yeni değişimin ilk adımlarını 2020’de atmıştı. 2.6 milyar dolar karşılığı şirketi bünyesine katan Google, iş zekası teklifleri ve hizmetlerinde de değişimi böylece başlattı. Şirketin satın alınması, Google’ın analitik ve iş zekası yeteneklerini önemli ölçüde geliştirdi.

Studio Pro, Kurumsal Yönetim Özellikleri Ekliyor

Looker Studio artık kurumsal düzeyde daha ileri kullanıcılar için tasarlanan Pro dahil olmak üzere üç farklı şekilde sunulacak. Studio Pro’da bulunan özellikler, çok sayıda çalışanı olan büyük kuruluşlar tarafından kullanılmak üzere tasarlandı. Bu sayede platformdan daha etkin bir şekilde yararlanılması da mümkün olacak.       

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?