Ana SayfaSEOMetinleri biçimlendirmek Google sıralama faktörü mü?

Metinleri biçimlendirmek Google sıralama faktörü mü?

-

Web sayfalarındaki metinleri farklı teknikler ile biçimlendirmek yaygın bir davranış. Peki bu durumun SEO’ya katkısı ne? Google sıralama faktörleri arasında metin biçimlendirme bulunuyor mu? Gelin, bu durumu Google açıklamaları ile ele alalım.

Metinleri biçimlendirmek

Web sayfalarında yer alan metinler, esnek bir yapıdadır. Okuyucuya sunulmuş olan bu içeriklerin HTML ile kolay bir şekilde biçimlendirmesi sağlanabilir. Yaygın ve temel düzeyde biçimlendirme için aşağıdaki seçenekler tercih edilebilir.

  • <b> kullanarak kalın metinler yazabilirsiniz.
  • <strong> kullanarak önemli yazıları vurgulayabilirsiniz.
  • <i> kullanarak metni italik hale getirebilirsiniz.
  • <em> kullanarak vurguyu ve anlamı belirtebilirsiniz.
  • <u> kullanarak metnin altını çizebilirsiniz.

Çoğu kullanıcı, sitelerinde bu seçeneklerden daha fazlasını kullanarak hem görsel hem de SEO açısından avantaj elde edeceğine inanıyor.2006 ve 2013 yıllarında Google’dan Matt Cutts tarafından yapılan açıklamalarda sıralama faktörü olduğu net olarak belirtilmişti. Peki aradan geçen yıllar sonrasında Google bu alanda bir değişiklik yaptı mı?

Google metin biçimlerini nasıl değerlendiriyor?

Google önergelerinde ve rehberlerinde HTML ve anlamsal etiketleme hakkında tavsiyeler sunuyor. Bu tavsiyeler hem okuyucular hem de Google için metin biçimlendirmenin hala etkili olduğunu bizlere gösteriyor. Üstelik Google’ın önerileri biçimlerin doğru kullanması adına da oldukça önemli. Google’ın önerileri şöyle;

<em> eğik yazıları değil, vurguyu belirtir. Vurgulanması gerekmeyen bir şeyi italik yapmak istiyorsanız <i> kullanın.

<strong> kalın yazıyı değil, içeriğin önemini belirtir. Çok önemli olmayan bir sözcüğü kalınlaştırmak istiyorsanız <b> kullanın.

Burada Google <em> ve <strong> gibi etiketlerin farklarını da net bir şekilde ortaya koyuyor.

Google önergelerini John Mueller tarafından yapılan açıklamalar da destekliyor.  Mueller, metin biçimlendirmenin hem kullanıcıların hem de botların bir sayfada öne çıkarmak istediğinizi görmelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Mueller bunun tek başına sıralama almak için yeterli olmayacağını da vurguladı ve “Bunlar sitenizi sıralamada hızlı bir şekilde yükseltmez, ancak özellikle sayfaları daha iyi anlama konusunda yardımcı olabilir. Bunu daha çok sayfa içinde göreceli rehberlik olarak düşünün. 5 ‘SEO puanınız’ varsa, bunlar bu sayfada ne için kullanılmalıdır?”

Yapılan açıklamalar, Google kaynaklarındaki bilgiler metin biçimlendirmenin arama motorlarının bir sayfadaki en önemli içeriği nasıl belirlediğini etkileyebiliyor. Uygun işaretleme, kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizin en önemli noktalarını bulmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle daha iyi sıralamalar almak için bu küçük detayı da içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?