Ana SayfaSEMGoogle Kripto Para Reklam Yasağını Kaldırdı

Google Kripto Para Reklam Yasağını Kaldırdı

-

Geçtiğimiz Haziran ayında Google reklamverenlerin kripto para reklamı vermesini süresiz olarak yasaklamıştı. Ancak Google kripto para reklam yasağını kaldırdı. 3 ay süren kripto para reklam yasağı çok yakında kalkacak.

Google Kripto Para Reklam Yasağını Kaldırdı

Geçtiğimiz Haziran ayında kullanıcılarının zarar görme potansiyelini azaltmak için, kripto para birimi ve ilgili ürünlerin reklamlarını yasaklayan Google kripto para reklam yasağını kaldırdı. Google Haziran ayından bu yana uyguladığı yasağı Ekim ayı itibari ile kaldırma kararı aldı.

Ekim ayında kaldırılacak yasaktan sonra kripto para reklamı verebilecek ilk ülkeler ise ABD ve Japonya. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da yer alan kripto para borsaları ekim ayından itibaren kripto para ve benzeri ürünlerin reklamını yapabilecek. Ancak bunun da bir koşulu olacak. Sertifikasyon programı.

Ekim ayında yürürlüğe girecek sertifikasyon programı ile birlikte kripto para reklamı vermek isteyen reklamverenlerin sertifikasyon programına başvurmaları ve Google tarafından onay almaları gerekecek. Google tarafından onaylanan ve sertifikasyon sürecini geçen reklamverenler diledikleri zaman kripto para ve ilgili ürünlerin reklamını verebilecek. Tabi ki yine Google denetiminde.

Henüz açıklanmayan sertifika programı başvuru koşulları, şirketin ülke politikalarına göre değişecek.

Kripto Para İle Alakalı Her Reklam Yayınlanmayacak

Reklam yasağının kalkması her reklamın yayınlanacağı anlamına gelmiyor. Her gün çeşitli mecralarda duyduğumuz YTD (Yatırım Tavsiyesi Değildir) lafının geçtiği ancak satın alabilirsiniz denilen tüm o tavsiyeler hakkında reklam vermek yasak. Yani yatırım tavsiyesi değildir de deseniz yatırım tavsiyesi de deseniz içinde kripto paralar hakkında tavsiye geçen tüm reklamlar yasak.

Geçtiğimiz yıl kripto para reklamlarından kullanıcılarının zarar görmesini engellemek isteyen bir çok platform, kripto para ve ilgili ürünlerin reklamını yasaklamıştı. Bu platformlar arasında Google’ın haricinde, Facebook, Twitter, Snapchat ve Bing de yer alıyordu. Facebook’un ardında Google’ın da kripto para ve benzeri ürünlerin reklam yasağını kaldırmasının ardından diğer platformlardan da benzer kararlar bekleniyor.

“Facebook Yeniden Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek” başlıklı yazımızdan Facebook’un kripto para reklam yasağını kaldırması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaynak : Search Engine Journal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...