Ana SayfaSEMFacebook Yeniden Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek

Facebook Yeniden Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek

-

Daha önceden kripto para reklamlarının yayınlanmasını yasaklayan Facebook, Yeniden kripto para reklamlarına izin verecek. Ocak ayında yürürlüğe giren reklam yasağı yüzünden yayınlanamayan kripto para reklamları kısa bir süre sonra Facebook üzerinde yeniden yayınlanabilecek.

Facebook’dan Kripto Para Reklamları İçin İlk Açıklama

“Kripto para reklamlarını engelleme politikasını, aldatıcı ve yanıltıcı reklam kampanyalarını daha iyi tespit edebilmek için çalışırken kasıtlı olarak geliştirildik. Uyguladığımız reklam politikasını aldığımız reklam sinyalleri güçlendikçe ve geliştikçe yeniden gözden geçireceğiz.”

Şirket, reklam politikasını birkaç ay içerisinde iyileştirme yollarını arıyor. Facebook, ilk etapta sadece onaylanmış reklamverenlerin kripto para veya ilgili içeriğin reklamını vermesine izin verecek.

Kripto para ile alakalı olan reklamlarda reklam politikalarını gevşeten şirketin halen kırmızı çizgileri mevcut. Örneğin ilk satın almaya para teşviki veren reklamların yayınlanmasına izin verilmeyecek. Bu ve benzeri türdeki reklamlar Facebook tarafından engellenmeye devam edecek.

Kripto Para Reklamı Vermek İsteyen Reklamverenler Hangi Yolları İzleyecek

Kripto para reklamı yayınlamak isteyen Facebook reklamverenlerinin öncelikle başvuru yapması gerekecek. Yapılan başvurunun ardından Facebook reklamvereni ve reklamı aşağıda listelediğimiz kriterlerinde içinde bulunduğu bir dizi değerlendirmeden geçirecek. Değerlendirme kriterlerinin bazıları ise şöyle;

  • Reklamverenin kripto para konusunda lisansının olup olmadığı,
  • Reklamı yapılan kripto paranın kamu borsalarında işleminin yapılıp yapılmadığı,
  • Reklamveren işletme ile alakalı genel bilgiler.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere kripto para ürünlerini ve/veya hizmetlerini tanıtmak isteyen herkes Facebook reklam hizmetinden yararlanamayacak.  Ancak bu durumun sonraki reklam politikalarında değişip değişmeyeceği tam olarak net değil. Şirketin yaptığı açıklamanın devamı ise şu şekilde;

“Bu kısıtlamalar göz önüne alındığında, kripto paralar ve ilgili içerikler hakkında reklam vermek isteyen herkes reklam veremeyecek. Ancak geri bildirimleri dinleyeceğiz. Bu politikanın ne kadar iyi çalıştığına bakacak ve bu teknolojiyi incelemeye devam edeceğiz. Böylece gerekirse, zaman içinde reklam politikamızı revize edebiliriz. ”

Facebook’un yaptığı bu açıklamadan sonra yasağı ne zaman tam olarak kaldıracağı merak konusu. Facebook’un kripto para ve ilgili içeriklerin reklamının yapılması yasağını getirmesinin ardından Google AdWords (Yeni Adı ile : Google Ads) ve Bing Ads de krpito para birimi reklamları için reklam yasağı getirmişti. Şimdiye kadar yasağı tersine çeviren ilk ve tek büyük reklam alanı olan Facebook’u diğerlerinin de takip etmesi bekleniyor.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...