Ana SayfaPazarlamaFacebook, Fazla Kötü Bildirim Alan Reklamverenleri Engelleyecek

Facebook, Fazla Kötü Bildirim Alan Reklamverenleri Engelleyecek

-

Son zamanlarda oldukça fazla güncelleme yayınlayan Facebook bir güncelleme daha yapıyor. Yeni güncelleme ile Facebook, fazla kötü bildirim alan reklamverenleri engelleyecek. Yani artık kullanıcılar verdikleri geri bildirimleri ile doğrudan Facebook’un reklamverenleri değerlendirmesini sağlayacak.

Facebook, Fazla Kötü Bildirim Alan Reklamverenleri Engelleyecek

Facebook, kabul edilebilir düzeyde müşteri memnuniyeti sağlayamadığı takdirde işletmelerin reklamcılıktan men edilmesine neden olabilecek yeni bir geri bildirim sistemini devreye soktu. Kullanıcılar artık doğrudan Facebook’a reklamverenlerden yaptıkları alışveriş ile ilgili deneyimleri hakkında geri bildirim gönderebilecek. Kullanıcı, Facebook reklamları aracılığıyla başlatılan satın alma işlemini tamamladıktan sonra kısa bir anket doldurması istenecek.

İlk etapta kullanıcıların karşısına 3 surat ifadesi çıkacak. Bunlar sırası ile üzgün, tarafsız ve mutlu yüzler olacak ve kullanıcının bu 3 yüz ifadesinden birini seçmesi istenecek. Facebook daha sonra, kullanıcıdan daha fazla bilgi alabilmek için kullanıcıya bir anket gösterecek ve bu ankete doldurması istenecek.

Facebook, Fazla Kötü Bildirim Alan Reklamverenleri Engelleyecek
Facebook, Fazla Kötü Bildirim Alan Reklamverenleri Engelleyecek

Reklamverenlerin Reklam Vermeleri Engellenebilecek

Geri bildirimler sonucu, yapılan ürün reklamının büyük miktarda olumsuz geri bildirim alması durumunda, ilk etapta reklamveren uyarılacak ve kendini iyileştirmesi istenecek. Ancak reklamveren düzenleme sonrası hala kötü geri bildirim almaya devam ediyorsa reklamverenin reklam hesabının kapatılmasına kadar birçok ceza uygulanabilecek.

Bu geri bildirim sistemi, müşterilerin Facebook reklamverenlerinden bir şeyler satın aldıktan sonra sahip yaşadıkları hayal kırıklığını azaltmayı ve aynı reklamverenin başka hayal kırıklıklarına sebep olmaması, mümkünse kendini geliştirmesi, eğer mümkün değilse Facebook reklam ağından uzaklaştırılmasını amaçlayarak ortaya çıktı.

Facebook’tan yapılan resmi açıklamanın bir kısmı ise şöyle;

“Facebook reklamverenlerinden bir şeyler satın alan kişilerle görüştük ve duyduğumuz en büyük iki hayal kırıklığı, reklamlarda bahsedilen gönderim sürelerinde ürünün ellerine ulaşmamış olması veya reklamda görülüp sipariş edilen ürün ile ellerine geçen ürünün farklı olduğu reklamları sevmemesiydi. Bugün dünya üzerinde yaygın olan bu sorun için bir adım atıyoruz.

Facebook’un önceki topluluk standartları ve reklam politikaları, yalnızca platformdaki kullanıcıların deneyimlerine uygulanmıştır. Facebook dışında gerçekleşen, yani reklamlar ile kullanıcıları alışveriş sitesine çekilen ve orada gerçekleşen işlemleri kapsamıyor. İşletmelerin reklamları müşteriler için yanıltıcı olmadığı sürece sorun yaşanmayacaktır.”

Kaynak : Search Engine Journal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...