Ana SayfaSEO12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?

12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?

-

Hem markalar hem de işletmeler, dijital varlıklarını daha fazla görünür hale getirebilmek için SEO’ya yatırım yaparlar. SEO çalışmasının sonucunda alacağı faydanın önemli bir ihtiyaç olduğunu ve yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bir süre sonrasında daha fazla kişiye ulaşmayı sağlayacağını ve doğru yapılmış hamlelerle birlikte geri dönüş alacaklarını bilirler. SEO çalışmaları bir sitenin arama motorlarındaki dijital varlıklarının daha fazla ulaşılabilir olmasına çok ciddi katkılarda bulunur. SEO neden bu kadar önemli? “12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?” yazı dizisinde markanızı daha üst basamaklara çıkartmak için önemli olan metrikleri paylaştığımız yazı dizisini hazırladık.

Markalar Neden SEO Yapmalı?

 1. Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

  Organik arama, çoğu işletmenin web sitesinin performansını arttırdığını hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra, alıcı dönüşüm hunisinin (buyer funnel) kritik bir bileşeninin büyük bir parçasıdır ve sonuç olarak kullanıcılara bir dönüşüm veya katılımı tamamlamalarını sağlar.

 2. SEO Güven Sağlar

  Deneyimli bir SEO uzmanın amacı, çalışmasını yaptığı markanın ve dijital varlıklarının sağladığı güven ve güvenilirliği sayesinde, kolayca ulaşılabilen kolay anlaşılabilir ve etkili bir kullanıcı deneyimi sunarak bir web sitesi için güçlü bir dijital profil oluşturmaktır.

 3. İyi SEO İyi Kullanıcı Deneyimi Demektir

  Herkes emek verdiği sitesi için daha iyi organik sıralama ve arama motorlarında maksimum görünürlük istiyor. Sitenizi istediğiniz seviyeye çıkartabilmek için yapacağınız dijital yatırımlar ve pazarlama faaliyetlerinin başarıya ulaşabilmesi için kullanıcı deneyiminin büyük dişlilerden bir tanesi olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

 4. Yerel SEO ile Yükselen Etkileşim, Trafik ve Dönüşümler Sağlarsınız

  Mobil trafiğin yükselişi ve artan mobil trafik hakimiyeti ile yerel arama, küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarısının temel bir parçası haline gelmiştir. Yerel SEO, belirli bir konuma yönelik dijital özelliklerinizi optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, insanlar sizi hızlı ve kolay bir şekilde bulabilir ve aradıkları bit şeye ulaşmak için bir adım daha yaklaştırır. Yerel SEO ile bir markanın yerel düzeyde mesajlaşması için uygun bir ortam oluşturmak üzere belirli şehirlere, şehirlere, bölgelere ve hatta eyaletlere odaklanılabilir.

 5. SEO Satın Alma Döngüsü Oluşturur

  Müşteriler bir ürün veya hizmet almadan önce araştırma yaparlar. Bu araştırma gerçek hayattaki bireysel ilişkiler veya dijital dünya verileri üzerinde olabilir. Araştırma yapma imkanının alternatiflerinin artması alıcının bakış açısından internetteki en büyük avantajlardan biridir.

 6. SEO Yaparak Sitenizi Güncel Tutarsınız

  Bir markanın web sitesinde ve dijital mülklerinde SEO çalışmalarının yapılması harika bir durum. Bununla birlikte kısa süreli bir katılım (bütçe kısıtlamaları, vb.) ve site zaman içinde tutarlı bir şekilde düzenli ve sürekli olarak tekrar değerlendirilmezse belirli bir eşiği aşamayacaktır ve gelişen arama motoru pazarlaması dünyasında bir süre sonra negatif ivmeye dönüşecektir.

 7. SEO Çalışmalarını Anlamak İnternet Dünyasını Anlamanızı Sağlar

  İnternet dünyasında sürekli değişen bir ortam olduğunu hepimiz biliyoruz. İnternet dünyası değiştikçe dijital pazarlama metrikleri de başkalaşıp günümüze uygun olarak önümüze çıkmaya devam ediyor. Buradaki başkalaşma mevcut yapıların güncellenmesi veya yeni kavramları ortaya çıkması olabilir. Değişim gerçekleştikçe geçen zamanı sıkı takip etmezseniz bir süre sonra değişikliklerin üstesinden gelmek ve güncel zamana adapte olmak zor olabilir.

 8. SEO Daha Ekonomiktir

  Pazarlama dünyasında önemli kurallardan biri para harcamazsan para kazanamazsın. Bu sözü farklı biçimleriyle de olsa hemen hepimiz defalarca duymuş olmalıyız. İyi bir şeye sahip olmak istiyorsak hem maddi hem de manevi olarak yatırım yapmamız gerektiği ortada. İşin maddi tarafını ele alacak olursak karşımıza pek çok pazarlama alternatifi çıkacaktır.

 9. SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

  SEO çalışmalarınız atılacak doğru adımlar ile ilk yıl içerisinde dikkat çekici bir etkiye sahip olma ihtimali hiç de azımsanamayacak bir etkiye sahip. Kazanılan dikkat çekici etkiler birkaç yıldan fazla etkisini sürdürme potansiyeli söz konusudur.

 10. SEO Ölçülebilir Bir Pazarlama Yöntemidir

  SEO, ücretli arama gibi hesaplanması yatırım getirisi oranı (ROI) sunmadığı için ölçümlenemez bir pazarlama yöntemi olarak algılanır. Aslında uygun izleme ve analizler yöntemleriyle neredeyse her şeyi ölçebilirsiniz. Bu noktada karşılaşılan en büyük sorun, yapılan tüm çalışmaların arasındaki ilişkiyi tespit etmenin kesin bir yolu olmadığı için arka planda noktalar arasındaki iletişimi çözmeye çalışmaktır. Yine de, belirli uygulamaların performans ve büyümeye nasıl katkı sağladığını ve çalışmaların nasıl katkı sağladığı tespit edilebilir.

 11. SEO Parlak Fırsatlar Sunar

  Aslında yüksek kaliteli SEO ile markalar sadece keşfedilmeyi değil marka bilinirliğine katkıda bulunmak ve markayı parlatmak için de yeni fırsatları keşfetme ve kullanma fırsatını bulacaktır. Markalara kaliteli SEO hizmeti sunmak, bir SEO ekibini o marka ile ilgili olan her şeye her detaya hakim olmasını sağlamak anlamına gelir. Bir markayı, markanın paydaşlarının sahip olduğu tutku ve anlayışla gerçek anlamda pazarlamanın tek yolu paydaş olmaktan geçiyor.

 12. Trafik Almak İçin İlk Sayfada Yer Almalısınız

  SEO dünyasında eğer ilk değilseniz, organik arama oyununu muhtemelen kavrayamadığınızı söylemek yanlış olmaz. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ilk üç organik arama sıralaması konumunun, tüm tıklamaların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu, Page 1 ve 2’deki tüm sonuçların yüzde 30’una ulaşıldığını göstermektedir.

KAYNAK: SearchEngineJournal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...