Ana SayfaSEO12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

-

Markalar ve işletmeler, dijital varlıklarını güçlendirmek için SEO çalışması yapmaları gerektiğini, bunun gerçekten bir gereksinim olduğunu ve uyguladıkları SEO çalışmalarının faydasını göreceğini bilir. SEO kesinlikle bir web sitesinin genel arama görünürlüğünü arttırır. SEO neden bu kadar önemli? “12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı?” yazı dizisinde markanızı daha üst basamaklara çıkartmak için önemli olan metrikleri paylaşacağız. Yazı dizimizin ilk içeriği organik içeriğin önemi çünkü organik arama en Önemli trafik kaynağıdır.

En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

Çoğu Site İçin Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

Organik arama, çoğu işletmenin web sitesinin performansını arttırdığını hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra, alıcı dönüşüm hunisinin (buyer funnel) kritik bir bileşeninin büyük bir parçasıdır ve sonuç olarak kullanıcılara bir dönüşüm veya katılımı tamamlamalarını sağlar.

Dijital pazarlama uzmanlarının bildiği gibi Google, arama pazarında Yahoo, Bing, Baidu, Yandex, DuckDuckGo ve benzeri pek rakibinden çok daha büyük bir paya sahiptir. Bu gerçek tüm arama motorlarının bir markanın görünürlüğüne katkıda bulunmadığı anlamına gelmez. Aynı zamanda Google’ın genel arama pazarının yaklaşık yüzde 75’ine sahip olduğu gerçeğini de değiştirmez. Google arama pazarında açık ara liderdir ve bu yüzden de Google’ın kurallarının takip edilmesi önemlidir. Ancak diğer motorların sahip olduğu pazarın kalan yüzde 25’i de markalar için çok değerli oran.

Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi (özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde) olan Google, aynı zamanda GMail hizmetiyle dünyanın en popüler e-posta sağlayıcısı (1 milyardan fazla kullanıcısıyla) da oluyor. Bu noktada YouTube’dan bahsetmemek olmaz çünkü en büyük ikinci arama motoru konumunda.

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Organik Arama Neden Önemli?

Dünyada internet erişimi olan büyük çoğunluğunun bilgi almak için günde en az bir kere Google’ı ziyaret ettiği bildiğimiz bir gerçek. Google ve diğer arama motorları tarafından güvenilir bir kaynak olarak kabul edilmek, arama sonuçlarında görünür olmak her zaman bir marka için olumlu olarak yansıyacaktır. Kaliteli SEO çalışması yapılmış yüksek kaliteli bir web sitesi organik arama sonuçlarında daha fazla görünürlüğe sahip olacaktır.

Aynı zamanda SEO çalışmasını tamamladığınızda veya ara verdiğinizde trafik almaya devam edersiniz. Siteniz belli bir seviyede arama motoru optimizasyonu ihtiyacını karşılayacak yeterliliktedir ancak bu durum bir diğer dijital pazarlama kanalı olan ödemeli arama için geçerli değildir. Ödemeli aramada bütçenizi tükettiğinizde arama sonuçlarında görünür olmanız ve herhangi bir sonuç almanız mümkün olmaz.

#1 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? Organik Arama En Önemli Trafik Kaynağıdır

#2 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Güven Sağlar

#3 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? İyi SEO İyi Kullanıcı Deneyimi Demektir

#4 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? Yerel SEO ile Yükselen Etkileşim, Trafik ve Dönüşümler Sağlarsınız

#5 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Satın Alma Döngüsü Oluşturur

#6 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Yaparak Sitenizi Güncel Tutarsınız

#7 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Çalışmalarını Anlamak İnternet Dünyasını Anlamanızı Sağlar

#8 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Daha Ekonomiktir

#9 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

#10 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Ölçülebilir Bir Pazarlama Yöntemidir

#11 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? SEO Parlak Fırsatlar Sunar

#12 12 Maddede Markalar Neden SEO Yapmalı? Trafik Almak İçin İlk Sayfada Yer Almalısınız

KAYNAK: SearchEngineJournal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...