Ana SayfaSEOGoogle Kriz Anları İçin SOS Uyarı Özelliği Getiriyor

Google Kriz Anları İçin SOS Uyarı Özelliği Getiriyor

-

Acil durumlar için arama ve haritalar servisine Google SOS Uyarı Özelliği getiriliyor! Acil durumlar ve kriz zamanlarında kişilerin olay hakkında hızlı bir şekilde bilgi alması ve karar vermelerine yardımcı olmak için verilen bu hizmet şu an 12 ülkede aktif.

Arama motoru devi Google, SOS uyarılarını ABD, Avustralya, Kolombiya, Hindistan, Japonya, Filipinler ve Yeni Zelanda gibi 12 ülkede yayınlamaya başladı. Bu yeni özellik henüz Avrupa ülkeleri için kullanılamıyor, önümüzdeki günlerde güncellenerek tüm dünyada kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.

Google, yeni SOS uyarıları özelliğiyle herhangi bir doğal afet ve herhangi bir olay meydana geldiğinde haritalara, haberlere, acil telefon numaralarına ve diğer yararlı bilgilere arama sonuçlarında yer verecek. Doğal afetlere yakın kişilere mobil bildirimler yoluyla bilgi verilecek ve olayın gerçekleştiği bölgeden uzaktaki kişiler de arama sonuçlarında ayrı bir şekilde görebilecekler.

Doğal afet ve kriz anlarında, güncel bilgilere anlık ve hızlı erişim çok kritik bir hale geliyor. Bu kritik zamanlarda olayın gerçekleştiği noktada bulunan gönüllüler bilgi paylaşarak bu teknolojik gelişmeye katkıda bulunabilecek ve bölgede yer alan kişilerin güvenli olduklarına dair anlık bilgilere erişebilmek herkes için çok ama çok değerli. Olay anında kişilerden bilgi alıp olayın boyutu ile ilgili bilgi almak ve karar verebilmek için yardımcı olacak bu özellik olayın gerçekleştiği noktaya yakın olan kişilerin arama sonuçlarında üst kısımda yer alacak. Detaylı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

google sos uyarıları

Konuyla ilgili olarak Google Resmi Blog’unda yer alan açıklama

Google SOS Uyarıları, Kriz Anlarında Size Yardımcı Olacak

Kriz anlarında, bilgiye anlık ve hızlı erişim çok önemli. Yaşanılan olay sonrasında; kriz noktasında gönüllü bilgiler paylaşılanlar ile teknolojiyi buluşturmak ve sevdiklerimizin güvenli olduklarına dair anlık bilgilere erişebilmek bizler için çok değerli bir bilgi. SOS Uyarıları, Google Arama ve Haritalardaki yeni bir dizi özellik. Bu özellik sayesinde ne olduğunu anlayıp ne yapmanız gerektiğine hızlıca karar vermenize yardımcı oluyoruz.

Google SOS Uyarı Özelliği nasıl çalışıyor?

Herhangi bir kriz esnasında, bu olayla ya da konumla ilgili Google’da hızlı bir arama yaparsanız çıkan sonuçların üstünde bir SOS Uyarısı görebilirsiniz. Bu uyarı, neler olup bittiğini anında anlamanıza yardımcı olur, olayın yaklaşık konumunu gösterir ve neler yapmanız gerektiğine dair size detaylı bilgiler sunar. Yerel yetkililere ulaşabileceğiniz acil telefon numaraları, web siteleri ve eğer yabancı bir ülkedeyseniz size yardımcı olabilecek temel cümlelerin çevirilerini sunar.

Olaya ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, mobil cihazınızda sizi SOS Uyarısına yönlendiren bir bildirim de alabilirsiniz. Bu sayede, etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olursunuz.

Olay yerinden uzakta da olsanız daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyebilirsiniz. Olayın adı ya da bölge ile ilgili Google Aramalarda yaptığınız aramada güncel bilgilere ve bağış gibi çeşitli yardım yöntemlerine SOS Uyarıları’ndan erişebilirsiniz.

Google Arama’ya benzer şekilde, Google Haritalar’da da görüntülediğiniz bölgede herhangi aktif bir olay varsa doğrudan harita üzerinde olayla ilgili gerçek zamanlı bilgilere erişebilirsiniz. Harita üzerinde belirli bir ikonla beraber tıklanabilir ve faydalı telefonlar, web siteleri gibi daha fazla bilgi veren bilgi kartını görüntüleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...