Ana SayfaSEMGoogle Kullanıcıların Yeniden Pazarlama Reklamlarını Kapatmasını Sağlıyor

Google Kullanıcıların Yeniden Pazarlama Reklamlarını Kapatmasını Sağlıyor

-

Arama motoru devi Google, kullanıcılardan aldıkları geri bildirimleri en hızlı şekilde değerlendirip uygun olanları en hızlı şekilde platformalarına eklemeye devam ediyor. Kullanıcı odaklı yeniliklerine artık alıştığımız Google bu sefer de yeniden pazarlama reklamları ile ilgili bir güncelleme yapıyor, Google kullanıcıların yeniden pazarlama reklamlarını kapatmasını sağlıyor.

Google, internette zaman geçirirken kullanıcıların çok fazla gördükleri reklamların kapatmasına izin vermek için reklam ayarlarını güncelledi. Bu öncelikle kullanıcıları daha önce ilgi gösterdiği bir ürünü satın almaya teşvik eden yeniden pazarlama reklamlarına uygulanacak bir iyileştirme olarak dikkat çekiyor. Google girdiğiniz bir siteye tekrar girmenizi teşvik etmek amacıyla yapılan “hatırlatıcı” reklamlara bir düzenleme getiriyor ve kullanıcılar artık sürekli karşılarına çıkmaya başlayan yeniden pazarlama reklamlarının arasından istemediklerini devre dışı bırakabilecekler.

Google’ın reklam ayarlarında “Anımsatıcı reklamlar” olarak adlandırılan yeni bir bölüm, kullanıcıların Google Görüntülü Reklam(Google display ads) ile kimlerin onları yeniden hedeflediğini görmelerini sağlar. Buradan, kullanıcılar reklam verenleri ayrı ayrı devre dışı bırakabilirsiniz. Hesabınızdaki reklamları yönetme alanında devre dışı bıraktığınız reklamları da görebilirsiniz.

Google Yeniden Pazarlama Reklamlarını Kapatma
Google Yeniden Pazarlama Reklamlarını Kapatma

Yeniden Pazarlama Reklamları Kalıcı Olarak Kapatılabilir mi?

Bir reklamveren kapatılırsa, kullanıcı artık o reklam verenden gelen yeniden pazarlama reklamlarını göremez. Bu güncelleme yalnızca belirli bir reklamı grubunu kalıcı olarak kapatmak demek değildir. Kullanıcılara yönelik yeniden pazarlama işleminden kalıcı olarak engellenmez. Yeniden pazarlama reklamlarını, sınırlı bir süre için sadece 90 gün süreyle devre dışı bırakabilirler.

Bu reklamlar, uygulamalar ve web sitelerinde engellenebilir. Önümüzdeki aylarda Google, bunu YouTube, Arama (Google Search) ve Gmail’i içerecek şekilde genişletecek. Google, kullanıcıların oturum açtığı cihazlar arasında senkronizasyon yapıldığında devre dışı bırakılan reklam türünü oturum açılan tüm cihazlarda yapacak şekilde güncelledi. Yani bir kullanıcının bir telefonda reklamları devre dışı bıraktığında, hesabıyla giriş yaptığı masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda da reklamlar devre dışı kalmış olur.

Google’ın daha fazla uygulama ve web sitesinde çalışmak üzere genişlettiği gibi, “Bu Reklamı Yoksay” ifadesi daha çok yerde görülecektir. Tabii ki, bu, Google dışı reklam hizmetleri kullanan web sitelerini ve uygulamalarını etkilemez.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-lets-users-mute-repetitive-remarketing-ads/234001/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...