Ana SayfaSEOGoogle My Business Kullanıcıları Özel URL'ler Oluşturabilecek

Google My Business Kullanıcıları Özel URL’ler Oluşturabilecek

-

Google, My Business’a getirdiği yenilik ile kullanıcıların oluşturduğu listeler için özelleştirilmiş kısa URL’ler oluşturmasına izin vermeye başladı. Kısa adlar olarak adlandırılan bu yeni özel URL’ler şu anda yalnızca bazı işletmelere açık durumda.

Bunun bir kullanıcı testi olduğunu söyleyemeyiz çünkü bir yardım makalesi hazır durumda bekliyor bile.

Ben Fisher’ın Twitter’da özel URL’ler ile ilgili attığı tweet’te kısa adını ‘SteadyDemand’ olarak adlandırdığı liste görülebiliyor.

Yeni: Google My Business Özel URL’leri – Bu yeni özel URL’leri sadece bir görüntüden ibaret değil. Kısa adları, profilinizi paylaşmanın en kolay yolu olarak düşünebilirsiniz ve rakamlardan daha iyi durduğu bir gerçek. Kısa adlarınızı 5-32 karakter arasında seçebilirsiniz.

>> Google My Business Sezonluk İşletmeler İçin Yönergeleri Güncelledi

Oluşturduğunuz kısa adınız ile GMB profilinize, “g.page/ornekkisaad” örnekteki şekilde giriş yapabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz özel profil URL’nizin sonuna /review (g.page/ornekkisaad/review ) ekleyerek, bununla ilgili incelemeleri de görebilirsiniz.

Bu yeni kısa adlar, müşterilerinizin direk URL çubuğunu kullanarak profilinize giriş yapmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda pazarlama alanında da prestij artışına sebep olabilir.

Google’ın yardım merkezi makalesinde, kısa adların yalnızca doğrulanmış işletmeler tarafından kullanılabileceği yazsa da çoğu doğrulanmış işletmeye hala kısa adlar gelmiş değil.

Google My Business Özel URL (Kısa Ad) Nasıl Oluşturulur?

  • Google My Business’a giriş yapın.
  • Kısa ad oluşturmak istediğiniz işletme profiline geçiş yapın.
  • Yönetim menüsünde bulunan Bilgi sekmesindeki, “Profil İçin Kısa Ad Oluştur” butonuna tıklayın.
  • Kısa adınızı 5 ile 32 karakter arasında belirleyin ve Uygula butonuna tıklayın.
  • Kısa adınız hazır olduğunda işletme profilinizde görünecek ve kullanıma açılacaktır.

Kısa adınızı yanlış girdiğinizde ya da sonradan beğenmezseniz ise istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Fakat değiştirme hakkınız yılda sadece 3 kere bunu unutmayın.

Kaynak: 1 2

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?