Ana SayfaSEOPhotoshop Kısayol Tuşları Nasıl Kullanılır? Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları

Photoshop Kısayol Tuşları Nasıl Kullanılır? Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları

-

Photoshop ile haşır neşir olan herkes için Photoshop Kısayol Tuşları Nasıl Kullanılır? ve Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları konusunda rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Photoshop kullanmaya yeni başlayanlar için klavye kısayollarını kullanmak başlangıçta zor gelse de size ne kadar hız kazandırdığını görünce vazgeçemeyeceksiniz. Kısa zaman içinde de el alışkanlığı kazanabilir, Photoshop yerine tasarımınıza odaklanabilirsiniz.

Sosyal Medya İçin Grafik Tasarım İpuçları

En Çok Kullanılan Photoshop Kısayol Tuşları

En temel komutlardan başlayalım;

Yeni çalışma sayfası açmak için Windows’ta Ctrl+N, Mac için ise Cmd+N kullanabilirsiniz.

Var olan bir psd dosyasını açmak isterseniz Windows’ta Ctrl+O, Mac’te Cmd+O

Mevcut çalışmanıza yeni katman eklemek için ise Windows’ta Ctrl+Shift+N, Mac için ise Cmd+Shift+N en çok kullanacağınız kısayolların başında geliyor.

Çalışma sayfasını kapatmak için Windows’ta Ctrl+W, Mac’te Cmd+W

Çalışmanızı kaydetmek için diğer programlarda da olduğu gibi Windows’ta Ctrl+S, Mac’te Cmd+S

Farklı kaydetmek isterseniz ise Windows için Ctrl+Shift+S, Mac için Cmd+Option+S

Ctrl+Q ve Cmd+Q ile de Photoshop’tan kolayca çıkış yapabilirsiniz.

Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları

Photoshop kısayol tuşları nasıl kullanılır konusunda en temel komutlardan sonra, çalışmalarınıza asıl hız kazandıracak olan kısayollar var sırada.

Hayat kurtarıcı nitelikte olan Ctrl+Z veya Cmd+Z belki de en fazla kullanılan kısayol olabilir.

Windows’ta Ctrl+Alt+Z, Mac’te Cmd+Option+Z ise daha da güzeli. Ctrl+Z  bir adım geri almanızı sağlarken, Ctrl+Alt+Z ile History içindeki hamlelerde daha fazla geriye gidebilirsiniz.

Free Transform komutunun kısayolu Ctrl+T ile boyutlandırma yapabilirsiniz. Eşit oranda büyütme küçültme yapmak için ise Shift tuşuna basılı tutmak yeterlidir.

Katman kopyalamanızı sağlayan Ctrl+J benim en sevdiğim kısayollardan biri.

Seçili alanı üstteki renk ile doldurmak için Ctrl+Delete, alttaki renkle doldurmak için Alt+Delete en hız kazandıran kısayollar arasında yer alıyor.

Eğer renkleri sıfırlamak yani birini siyah diğerini beyaz yapmak istiyorsanız D harfine basmanız, alttaki renk ile üstteki rengin yerlerini değiştirmeniz gerektiğinde ise X harfi size yardımcı olacak.

Eğer birden fazla çalışma sayfanız açıksa aralarında hızlıca geçiş yapmak için Crtl+TAB kısayolunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Cetvel özelliği her Photoshop kullanıcısının olmazsa olmazıdır. Bu özelliği açıp kapatmak için Ctrl+R kurtarıcınız olacak.

Son olarak görselin renkleri ile oynamak isterseniz Ctrl+B ile Color Balance penceresini, Ctrl+U ile Hue/Saturation penceresini hızlıca açabilirsiniz.

Siz de en sık kullandığınız kısayolları paylaşmak isterseniz yorumlara ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...