Ana SayfaSEOGoogle, noindex yönergelerinin robots.txt'ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

-

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için e-posta yoluyla seo uzmanları ve web site yöneticilerine uyarı gönderiyor.

Google seo uzmanlarına Search Console adı üzerinden e-posta göndermeye başladı. Bu e-posta içeriğinde noindex ifadelerini robots.txt dosyaları içerisinden kaldırmalarını söylerken:

“Google, internet sitenizin robots.txt dosyası içerisinde “noindex” kuralını barındırdığını tespit etti. Bu kural Google için resmi olarak hiçbir zaman kullanılması ve 1 Eylül 2019 tarihinde çalışmayı bırakacak. Sayfalar Google dizininden nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen destek merkezine göz atın.”

Google, Artık Robots.txt Dosyasında noindex Kullanımını Desteklemeyecek

Google yaptığı bu açıklamayla desteklemediğini belirtmiş olsa da Googlebot hala noindex kurallarıyla birlikte çalışabiliyor ve 1 Eylül tarihine kadar devam edecek. Site yöneticileri ise alternatif yollar aramak zorunda kalacak.

noindex Nedir?

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

Google e-posta üzerinde de belirtmiş olduğu gibi teknik olarak Google hiçbir zaman noindex direktiflerini desteklemek zorunda değildi. Google, internet sitesi sahipleri tarafından çok fazla kullanılmaya başladığında bu resmi olmayan kurallardandır. Robots.txt kural olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Standart bir kural listesi belirlenene kadar resmi olmayan kurallar bulunuyor, bu kurallara güvenmek ise kısa süreli en iyi olabilir.

Sayfaların dizine eklenmesini engellemek içinse kullanabileceğiniz bir çok seçenek bulunuyor, bu seçenekler:

  • Sayfanın HTML koduna noindex meta etiketi yapıştırmak,
  • 404 ve 410 HTTP durum kodları,
  • Parola koruması,
  • Robots.txt dosyalarına izin vermemek,
  • Search Console URL temizleme aracı.
Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...