Ana SayfaSEOGoogle, Şarkı Sözü Sitesi Genius'taki İçeriği Çalmakla Suçlanıyor

Google, Şarkı Sözü Sitesi Genius’taki İçeriği Çalmakla Suçlanıyor

-

En çok kullanılan arama motoru Google, Şarkı sözü sitesi Genius’taki İçeriği Çalmakla Suçlanıyor. Gazeteler‘de hafta sonu boyunca suçlamaları desteklemek için bir dizi delil içeren bir rapor yayınladı. Rapora göre Google Dünyanın en büyük şarkı sözü sitesi Genius’tan şarkı sözlerini kopyalıyor ve izinsiz bir şekilde arama sonuçlarında listeliyor.

Google, Şarkı Sözü Sitesi Genius’taki İçeriği Çalmakla Suçlanıyor

Aslında Genius’un Google hakkındaki suçlamaları geçmişe dayanıyor. Genius ilk olarak 2017 yılında Google’ın sitelerinden içeriklerini çalıp yayınlamaya başladığını ve bu durumu Google’a bildirdiklerini belirtiyor.

Genius, Gazetelere ulaşmadan 2019’un Nisan ayında konu ile alakalı bir kez daha Google’a bilgilendirme yaptı ancak bir sonuç alamadı. Gazeteye verilen detaylar ise, Google’ın kelimenin tam anlamıyla illegal bir işlem yaparken nasıl yakalandığını ortaya çıkardı:

“2016’dan itibaren verilerinin çalındığından şüphelenen Genius, şirket web sitesindeki içeriklerde ufak bir değişikliğe giderek, sözlerde yer alan tırnak işaretlerini her şarkı için aynı sırayla düz tırnak ve kıvırcık tekli tırnak arasına gelecek şekilde yeniden düzenledi. Böylelikle Google’da arama yapıldığında içeriklerin birebir kendi sitelerinden kopyalandığı ve Google’ın illegal bir işlem yaptığı kanıtlanacaktı.”

 

Google, Şarkı Sözü Sitesi Genius'taki İçeriği Çalmakla Suçlanıyor

Gazete üzerinde yapılan değişiklikten bahseden Genius, doğrulama için kendilerinin de 100 rastgele arama yapmalarını istedi. Dergi rastgele 100’den fazla arama gerçekleştirdi ve aralarından 3 tanesini seçerek incelemeye aldı. Yapılan incelemede Genius’un belirttiği düzenin birebir olarak Google arama sonuçlarında yer aldığı tespit edildi.

Google İçerikleri Çaldı mı? Yoksa Bu Durum Bir İddia’dan mı İbaret?

Gazetelerde yayınlanan makaleden sonra Google tarafından, Genius’ta yer alan şarkı sözlerinin bilerek kopyalanmadığı ve konunun araştırıldığına dair bir açıklama yapıldı.

Tabi tüm bunlar şimdilik bir iddia. Genius’un iddiaları doğru çıksa bile Google’a yasal olarak bir yaptırım uygulatması ve/veya tazminat davası açması mümkün görünmüyor. Çünkü sitede yer alan şarkı sözlerinin telif hakları Genius’a değil şarkı sözü yazarlarına ait. Bu durumda Genius’un Google’ın inceleme sonrası yapacağı açıklamayı beklemekten başka bir çaresi bulunmadığı anlamına geliyor.

Google’ın son zamanlarda benzer olaylar ile gündeme gelmesi, her içerik piyasasını bitirip her yerde tekel olma çabasını onaylar nitelikte. Bizler de sizler için daha önceden bu konuya değinmiş ve”Google, Arama Sonuçlarında Haksız Rekabet Yapıyor mu veya Google Tekel mi? (Örnek Aramalar ve Çözüm Önerileri)” başlıklı yazıda bu konuya ayrıntılı bir şekilde değinmiştik. Dilerseniz sizler için daha önceden hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...