Ana SayfaSEOGoogle sayfa deneyimi güncellemesi masaüstüne geliyor

Google sayfa deneyimi güncellemesi masaüstüne geliyor

-

Google’ın sayfa deneyimi algoritma güncellemesinin 2022 yılının Şubat ayı itibariyle masaüstü arama sonuçlarında da etkin olacağı açıklandı. 

Sıkı takip ettiğimiz Google güncellemeleri türlerinden biri olan sayfa deneyimi algoritması, 2021 yılının başında sadece mobil arama için aktif hale getirilmişti. 2021 yılında mobil arama sonuçlarında önemli değişikliklerin yaşanmasına neden olan güncellemenin masaüstüne gelmesi sonrasında benzer bir değişimin masaüstünde de yaşanması bekleniyor.

Google Haziran 2021 Core Güncellemesi kullanıma sunuldu

Güncelleme Mart 2022’nin sonuna kadar tamamlanacak

Masaüstü arama sonuçlarını etkileyecek yeni güncellemenin Şubat 2022’de başlaması planlanıyor. Mart ayının sonuna kadar tamamlanması beklenen güncelleme ile artık hem mobil hem de masaüstünde algoritma aktif hale gelmiş olacak. Güncellemenin mobil aramalardaki kriterlerden fark içermeyeceği ve benzer arama sinyallerini kullanacağını da açıklanmış durumda.

Yeni güncelleme neler sunacak?

Mobil güncelleme ile LCP, FID ve CLS olarak sayfa deneyimini ölçen Google, benzer şekilde masaüstü sayfalarındaki deneyimi de bu kriterlere göre yorumlayacak. Google tarafından paylaşılan raporda, masaüstü aramalar için mobil uyumun bir kriter olmayacağını da açıklandı. Bu anlamda mobil uyumluluğu olmayan ve bu nedenle masaüstü aramalarda geride kalan web sayfaları için yeni güncelleme önemli etkiler sağlayabilir. Mobil ve masaüstü olarak ayrı iki URL üzerinden hizmet veren web sitelerinde ise yeni güncelleme sonrasında bu ayrım daha net bir şekilde uygulanacak.  Algoritma, masaüstü aramalarında sitelerin sadece masaüstü URL’lerini kapsam dahilinde tutacak.

Yeni güncelleme için özel rapor sunulacak

Sayfa deneyimi güncellemesinin web site yöneticileri tarafından yakından takip edilebilmesi adına destek verecek Google, raporları Search Console üzerinden paylaşacak. Böylece sitelerdeki eksik yönler ya da algoritma ile uyumsuzluklar net bir şekilde görülebilecek. Raporun sunulacak olması, güncelleme ile birlikte web sitelerinde iyileştirme yapılmasını da mümkün hale getirecek. Raporların Mart ayı sonrasında Search Console’da yer alması bekleniyor.

Mobil cihazlar için getirilen güncelleme sonrasında Search Console’da yer alan deneyim başlığı altında yer bulan Sayfa Deneyimi özelliği, şu anda kullanıcıların yeni mobil arama güncellemesine ne kadar uyum sağladığını net bir şekilde gösteriyor. Masaüstü güncellemesi ile birlikte sitelerin tüm alanlarda en iyi şekilde hizmet vermesini sağlayacak Google, kriterlere uyum sağlayan web sitelerini de daha yüksek sıralamalar ile ödüllendirecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?