Ana SayfaSEOGoogle, Sayfaları Yeni Mobil Hız Puanı İle Derecelendirmeye Başladı

Google, Sayfaları Yeni Mobil Hız Puanı İle Derecelendirmeye Başladı

-

Google, 10 puanlık bir sistem üzerinden sayfaları derecelendirmeye başladığını duyurdu. Google Mobil Hız Puanı (Mobile Speed Score) ile derecelendirmeye başlaması ile birlikte arama sonuçları sayfası sonuçlarının ve reklam performanslarının ciddi şekilde değişeceği öngörülüyor.

Google Mobil Hız Puanı Nedir? Google Mobile Speed Score Nedir?

Google, mobil sayfaların hızını değerlendirmek için yeni bir yöntem sundu ve 10 puan üzerinden bir ölçeklendirme ile sayfaları derecelendiren yeni bir rapor başlattı.

Yeni  Google mobil hız puanı, eskiden Google AdWords olarak bilinen Google Reklamları (Google Ads) ile entegre edildi ve “Açılış sayfaları (Landing pages)” sayfasından ulaşılabiliyor. Kullanıcılar hangi sayfaların hızlı bir mobil deneyim sağladığını ve hangilerinin daha fazla geliştirilmesi gerektirebileceğini kolayca görebilirler.

Google Ads Nedir?

Google Mobil Hız Puanı neden önemli?

Google, reklamverenlerin mobil sayfa hızının reklam performansını önemli ölçüde etkileyebileceği konusuna vurgu yapıyor:

“Bunu düşünün: Neredeyse tüm web trafiğinin yarısından fazlası artık mobilde gerçekleşiyor. Yine de ortalama mobil web sayfasının yüklenmesi 15 saniye sürüyor. Pek çok marka için bu, kaçırılmış bir fırsata anlamına geliyor, özellikle de mobil bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden fazla sürüyorsa gelen ziyaretlerin yarısından fazlası kaybediliyor. ”

Google mobil hız puanı, yükleme süresinden daha fazlasını esas alıyor. Google, sayfa hızı ve potansiyel dönüşüm oranı arasındaki ilişki dahil olmak üzere bir dizi faktörü değerlendirerek arama sonuçlarını oluşturuyor.

AMP Nedir? Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Neden İhtiyaç Duyuyor?

Mobil sayfalarınızı hızlandırmak için Google, hızlandırılmış mobil sayfalardan (AMP / Accelerated Mobile Pages) yararlanabilirsiniz.

“Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), daha hızlı, sorunsuz ve daha ilgi çekici bir mobil deneyim sunuyor. Aslında, AMP sayfaları genellikle standart mobil sayfalardan % 85 daha hızlı yüklenir.

Sitenizi hızlandırdıktan sonra, arama ağı reklamı tıklamalarınızı bu AMP sayfalarına yönlendirebilir ve kullanıcıların beklediği süper hızlı ve keyifli mobil deneyimleri oluşturabilirsiniz. ”

Mobil sayfa hızını değerlendirmek için Google tarafından sunulan diğer araçlar arasında, mobil hızın rakiplere göre karşılaştırıldığı Speed Scorecard ve yavaş bir mobil siteye sahip olmanın sonucu olarak kaybedilen potansiyel geliri tahmin eden Impact Calculator yer alıyor.

KAYNAK: Search Engine Journal

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...