Ana SayfaSosyal MedyaVideo İçerik Üreticileri için IGTV Nedir?

Video İçerik Üreticileri için IGTV Nedir?

-

Geçtiğimiz haftalarda Instagram’a gelen güncelleme ile birlikte IGTV kullanıma sunuldu. İlk çıktığında “IGTV Nedir” sözcüğünün aranma hacminin artışı gözle görülebilir şekildeydi. Instagram’da, yapısı gereği 1 dakikadan uzun video paylaşılamıyordu fakat IGTV güncellemesi ile bu sınır kalktı.

IGTV Nedir?

Facebook‘un özelliklerinden biri olan “video sonrası, video önerme” özelliğini, Instagram’a kazandırmak isteyen yapımcılar,  keşfet kısmına ek olarak gelen IGTV bölümünü kullanıma açtılar. Şu anlık sadece dik videolar yüklenebiliyor olsa da, gelecek güncellemeler ile birlikte, video süresinin daha da artırılması ve yatay videolarında desteklenecek olması konuşulanlar arasında. Video uzunluğunun 60 dakikaya çıkmasıyla birlikte de video boyutları da 3.6 GB’tan daha büyük olabilecek.

Instagram 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

IGTV Nedir

IGTV, Youtube’a Rakip Olabilir mi?

Bu tür yeniliklerin insanlar tarafından beğenilmesi, kullanılması ve benimsenmesi için onları yönlendiren ve kitlelere duyurması gereken kişilere ihtiyaç vardır. Instagram, bu uzun metrajlı video serüvenini insanlara kullanıma açmadan önce, video içerik üreticilerini toplayıp, 10 dakikalık videolar üretmeleri ve Instagram’a yüklemeleri için teşvik etti. İlk defa bu şekilde içerik üreten kişiler, IGTV’nin kullanımına dair büyük oranda kitlelerine çok farklı bir tüketim biçimi sundular. Instagram, IGTV ile çıktığı bu yolsa başarıyı yakalarsa, Youtube‘a büyük bir rakip geliyor diyebiliriz. (Snapchat‘i bitirdiği gibi Youtube’u da bitirebilir mi? 🤔)

YouTube Kullanıcıları Video İzlemeye Ne Kadar Vakit Ayırıyor?

Türkiye’de ki video içerik dünyasının, üreticileri, reproduction (yeniden üretme) tekniği ile ilerledikleri için, komik videoların çoğunlukla izlendiği bir mecra halinde.

IGTV, İçerik Üreticilerine Para Kazandıracak mı?

Instagram, içerik üreticilerinin IGTV üzerinden para kazanabilmeleri için bir çok özelliği aktif hale getirdi. İçerik oluşturucuları, hazırladıkları videolar üzerinden, internet sitelerine, mağazalarına v.s trafik gönderebilecekler. Bu özellikler ileride Instagram’ın IGTV bölümünü bir reklam kaynağı olarak ta kullanmayı planladığını da akla getiriyor.

IGTV, Fenomenler İçin Uygun Bir Platform mu?

Instagram kendisini bu kadar geliştirmesinden sonra popülerliğini arttırmak isteyen influencer’lar için muhteşem bir ortam haline geldi. Sadece 15 saniyelik hikayeler ile çok büyük kitlelere ulaşabilen fenomenler, IGTV ile bunu başarabilecekler mi?

Youtube için ürettikleri içerikleri 1 dakikalık timelapse içeriklere dönüştürüp, Instagram’da paylaşan fenomenler, Instagram kitlelerini Youtube’a çekmeyi başardı. IGTV ile bu kadar fazla zahmet olmadan, istedikleri içeriğe yönlendirebilecekler.

IGTV, para kazanılabilir bir platformlardan kendini sıyırıp, daha fazla ilgi ve popülerlik elde etmek isteyen kullanıcılar için bir ortam haline gelebilir.

Kaynak: Ahmet Beliktay

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...