Ana SayfaPazarlamaInstagram 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Instagram 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

-

Popüler sosyal medya platformlarından Instagram 1 Milyar kullanıcıya ulaştı. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, kısa sürede hızla büyüyüp 1 Milyar kullanıcıya ulaşarak sosyal medya platformları arasında en hızlı büyüyen platform oldu.

Instagram 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Instagram, en son Eylül 2017’de açıkladığı kullanıcı sayısı raporunu güncelledi. Instagram’ın bu hafta yaptığı açıklamaya göre Eylül 2017’de 800 milyon olan kullanıcı sayısı bu hafta itibariyle 1 Milyarı aştı. 1 Milyar kullanıcı sayısını aşan Instagram, aynı zamanda kullanıcı sayısındaki bu artış sebebi ile en hızlı büyüyen sosyal medya platformu oldu.

Büyüme Hızı Diğer Sosyal Ağları Geride Bıraktı

Facebook‘un daha fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen, aylık kullanıcı sayısındaki büyüme oranı %3,14 oranında azaldı. Yine benzer sosyal medya platformu Snapchat’in büyüme oranı %2,13 oranında azaldı. Rakiplerinin büyüme değerleri azalırken öte yandan Instagram’ın büyüme değerleri artmaya devam ediyor. Sadece 2018’in ilk çeyreğinde Instagram’ın büyüme oranı %5 arttı.

İronik bir şekilde, Instagram’ın devam eden ve engellenemeyen bu büyümesinin ardındaki sebebin, Snapchat’te kullanılan hikayeler ve filtreleri kendi içine entegre etmiş olması olarak görülüyor. Instagram’da kullanılan hikayeler özelliği o kadar çok sevildi ki, Instagram üzerinden atılan hikaye sayısı, hikayeler özelliğini ilk çıkaran Snapchat üzerinden atılan hikaye sayısını geride bıraktı.

Instagram’ın bu kadar büyümesine katkı sağlayan bir diğer potansiyel faktör ise Facebook’ta yer alan genç kitle. Instagram’ın yaygınlaşması ile gençlerin çoğunluğu Facebook kullanımlarını azaltarak Instagram kullanmaya başladılar. Kime gençler ise Facebook hesaplarını tamamen kapattı.

Instagram’a gösterilen yoğun ilgi özellikle görsel satış üzerine çalışan firmalarında dikkatinden kaçmadı. Görsel reklam çalışmalarını Instagram üzerinde daha iyi pazarlayabileceğini düşünen reklamverenler de Instagram’a oldukça yoğun ilgi gösteriyor.

Gerek Snapchat‘in son güncellemesi ile getirdiği yeni tasarımın kullanıcılar tarafından beğenilmemesi, gerekse diğer sosyal medya ağlarının özellikle gençlerin ihtiyaçlarına karşılık verememesi, Instagram’ın hızlı yükselişine zemin hazırladı. Ayrıca Instagram’ın da bu süreci iyi yönetmesi ve özellikle gençlerin isteklerine karşılık veren bir sosyal medya ağı olması bugünkü başarısına sebep oldu.

Instagram hızlı yükseliş ve başarısına devam ederken, rakipleri tarafından da takip edilen bir sosyal medya ağı olma yolunda ilerliyor.

 

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...