Ana SayfaSEOGoogle, Sıradan Web Sayfalarını AMP Sayfalarına Dönüştürmek İçin Relay Media'ı Satın Aldı

Google, Sıradan Web Sayfalarını AMP Sayfalarına Dönüştürmek İçin Relay Media’ı Satın Aldı

-

Google’ın mobil web sayfalarının yüklenme süresini hızlandıran projesi AMP ilginç bir ivme kazandı. Google, sıradan web sayfalarını AMP sayfalarına dönüştürmek için, eski bir Google çalışanı tarafından kurulan Relay Media’yı satın aldı.

Google tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Relay Media satın alma haberini hem web sitesinin ana sayfasında hemde resmi LinkedIn hesabında yaptığı açıklama ile kullanıcılarına duyurdu. Satın alma sürecinde en az bir şirket çalışanının Google’da konumlandırılması beklenirken, şirket CEO’su David Gehring ise Google’da yer almayacak.

Relay Media CEO’su : “Ben Yokum”

Relay Media’nın hem kurucu ortağı hemde şirket CEO’su olan David Gehring yaptığı açıklamada; “Google’ın dışında kalıyorum” dedi. Gehring  Google’ın dışında kalma sebebi olarak ise AMP etrafında bazı yeni fikirleri olduğunu ve bu fikirleri geliştirmeye karar verdiğini, ayrıca dijital dezenformasyonlar ve sahte haberler konusunda WEF ile birlikte bir proje geliştirdiklerini dile getirdi.

Kaliteli yayıncılık için olumlu adımlar atıldığını söyleyen David Gehring, mobil görüntülenme sayısının arttığı ve mobil reklam harcamalarının çoktan masaüstü reklam harcamalarının üzerine çıktığını belirtti. Buna bağlı olarak Bin Gösterim Başı Maliyet (BGMG)’lerin arttığına değinen Gehring, rekabet şartlarının giderek zorlaştığını ve AMP’nin web site yayıncıları için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

“Mevcut Müşterilere Yönelik Hizmet Kesintisiz Olarak Devam Edecek”

Google, anlaşmanın bir parçası olarak Relat Media’yı kapatacak. Ancak teknoloji Google platformuna entegre edildiğinde hizmet yeniden kullanılmaya başlanabilecek. Sistemin tekrar ne zaman aktif hale getirileceği hakkında henüz bir bilgi verilmezken, şirket aktif müşterilerin kaygılarını azaltmak adına yaptığı açıklamada “Google’ın Relay Media’nın AMP Dönüştürücü teknolojisini satın aldığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Relay Media AMP Dönüştürücüsünü Google’ın altyapısına geçirirken mevcut müşterilere yönelik hizmet kesintisiz olarak devam edecek.” dedi.

Açıklamanın devamında aktif müşteriler için yeni destek ve iletişim adresleri verilirken, sistemin zaman içerinde nasıl gelişeceğine dair detaylı bir yol haritası olmadığı, olası bir maddi değişiklik durumunda kullanıcılara 90 gün önceden bilgi verileceği ve buna göre plan yapabilecekleri belirtildi.

Yeni Teknoloji Tüm Sitelerde Kullanılabilecek mi?

Google’ın bu yıl başında yaptığı açıklamaya göre e-ticaret sitelerinden kişisel sitelere kadar 900 bin alan adı altında 2 milyardan fazla sayfada AMP teknolojisi aktif olarak kullanılıyor. AMP projesine büyük önem veren Google’ın Relay Media’yı satın alması büyük bir sürpriz olmasa da, yeni teknolojinin tüm sistemlerde entegre çalışıp çalışmayacağı ve/veya Google dizinindeki tüm web sitelerine uygulanıp uygulanamayacağı merak konusu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...