Ana SayfaSEOGoogle: Sıralama artışı için önemli web şartları karşılanmalıdır

Google: Sıralama artışı için önemli web şartları karşılanmalıdır

-

Site hızının Arama sonuçlarını etkilediğini birçok defa söylemiştik. Google yaptığı canlı yayında Site hızının arama sonuçlarında büyük etkisi olduğunu dile getirdi. PageSpeed Insights aracı ile sıralamanızın nasıl etkilendiğini öğrenebilirsiniz.

Site Hızının SEO’ya Etkisi Ne Kadar?

Önemli Web Verileri Nelerdir?

Önemli Web Verileri sitenize gelen kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması için geliştirilen bir ölçüm şartlarıdır. Bu ölçümlerin gerçek dünya verisi ve test cihazları ile yapılması mümkünken ölçüm sonuçlarında şartları yerine getirip getirmediğiniz gösteriliyor. PageSpeed Insights Aracı ile bu testleri yapabilir sıralamanızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

  • Largest Contentful Paint (LCP) : Kullanıcı sayfaya girdiği zaman ana tasarımı ve içeriği görme süresidir. 2,5 saniye içinde tamamlanması gerekmektedir.
  • First Input Delay (FID) : Kullanıcı sayfaya girdiği andan itibaren 100 milisaniye içinde etkileşimde bulunabilmesi gerekiyor. Bu etkileşim 100 milisaniye içinde gerçekleşmelidir.
  • Cumulative Layout Shift (CLS) : Kullanıcıların ne sıklıkla beklenmedik düzen değişiklikleri yaşadıklarını ölçer. Sayfaların CLS değeri 0.1’den az olmalıdır.

John Mueller’in Konuya yorumu

John Mueller testlerin önemli olduğunu hepsinin yeşil olması gerektiğini dolaylı yoldan dile getiriyor. Dolaylı yoldan dile getirmesinin sebebi ise resmi olarak sıralama şartını açıklamadıkları için konuya dolaylı yoldan değiniyor.

Sonuçların yeşil olmasını iyi karşıladıklarını dile getirirken sarı olan sonuçların yeşil olmadığını da belirtiyor. Yani test sonuçlarının tamamen yeşil olması gerektiğini belirtmiş oluyor. Bir sayfanın tüm verilere uyduğunu düşünüyorsak hepsi yeşil ise arama sonuçlarında bunu kullanmak isteyeceklerini belirtti. Ancak verdiğimiz 3 önemli web verisinden birisinin kötü olduğunu diğerlerinin iyi olduğu durumlarda yaklaşımın ne olacağını bilmediğini belirtti.

Önemli Web Verileri gelecek olan 2021 Mayıs güncellemesinde büyük rol oynayabilir

2021 Mayıs ayında kullanıcı deneyimine önem veren büyük bir güncelleme geleceğini biliyoruz. Kullanıcı deneyiminin en önemli noktalarından birisi ise site hızı. Sitenizin hızı kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkilediği için bu konunun üzerinde durmanız gerekiyor. Google’ın bu konuya önem vermesinden sonra sitelerin hızlanması için yöneticiler büyük çalışmalar yaptı ve olumlu sonuçlar verdiği ortada. Ama Google’a göre bu veriler halen yeterli seviyede değil. Sitelerin daha hızlı olması için bizlere test araçları aracılığı ile yardımcı olamaya çalışırken AMP gibi teknolojileri kendi sunucularından yöneterek önemli katkılarda bulunmaya çalışıyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...