Ana SayfaSEOGoogle "Site İçi Arama" Özelliğini kaldırdı meydan Yandex'e Kaldı

Google “Site İçi Arama” Özelliğini kaldırdı meydan Yandex’e Kaldı

-

Google Site İçi Arama servisini kısa süre önce kapatılacağını ile bir çok sistem boşlukta kaldı. Uzun yıllardır bu konuda hizmet veren Google aniden bir bildirge ile sistemin kapanacağını bildirdi. Google’nin bu servisi çok beğeniliyor ve site sahipleri tarafından aktif şekilde kullanılıyordu, bir çok içerik yönetim sisteminin yanına kurulan sistemlerin aynı olmaması ve bir biri ile bağlı çalışmaması sebebi ile kullanılan sistemlerin site içi arama sonuçlarını iyileştirmesi için kullanılıyordu. 27.02.2018 Tarihinde sonlandıracağı hakkında mail ve sistem üzerinden bildirdi.

Site İçi Arama Neden Kullanılır?

Arama sorguları yapmak bir çok sistem için kolay değildir ve arama sorgusu yapmak için yüksek kalitede bir yazılım gücüne sahip olmanız gerekmektedir bir çok veri içinden anahtar kelimeleri bulabilirsiniz ancak doğur sonucu üste çıkarmak o kadar kolay olmayabilir. İkinci bir sorunu ise arama sorgularında veri tabanınız baştan tarandığı için yüksek kullanıcı sayısına ulaşmış ve arama bölümü çok kullanılan bir sitenin çoğu zaman arama soruları ile başı derde giriyor. Bu sıkıntıların ortaya çıktığı zaman 3. parti bir yazılım ile daha güvenilir sonuçlar alarak aynı zamanda sunucunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Boşluğu Yandex Doldurdu

Google’ın sistemini kapatması ile site yöneticileri yeni bir site içi arama motoru arayışına girdi. Arama motoru piyasasında en büyük rakiplerinden biri olan Yandex’in site içi arama servisinin oluşu ve çalışma mantığı Google site içi arama özelliğine benzediği için çok rağbet gördü.

Yandex. Özel Arama diye geçen servis geçtiğimiz günlerde pek kullanılmasa da Google’ınn site içi arama hizmetinden daha çok özellik sunduğu kesin. Her sektörün kendisine has terimleri vardır ve bu terimleri başka bir sektördeki insan bilemeyebilir bunun için büyük bir çözüm getiren Yandex kendiniz eş anlamlı sözcük ekleyerek insanların ne anlatmak istediklerini anlayabilirsiniz.

Yandex Özel armanın özelliklerine şöyle göz atalım.

  • Opensearch aramaya destek ve isim verme.
  • Çocuk Filtresi ve standart filtre ile kullanıcı türlerine göre ayar yapabilirsiniz.
  • Sitenizin Logosu arama sonuçlarında gözükebiliyor.
  • Arama sonuçlarını kendi sayfanızda görüntüleme veya Yandex içerisinde görüntüleme.

Google’ın sunduğu özellikler benzerdi ancak Yandex daha detaylı ayar yapabilme özgürlüğünü bize sunmuş durumda.

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...