Ana SayfaSEOGoogle’dan John Mueller dalgalanan Keşfet trafiği hakkında açıklama yaptı

Google’dan John Mueller dalgalanan Keşfet trafiği hakkında açıklama yaptı

-

Google’dan John Mueller, Dalgalanan Google Discover (Google Keşfet) trafiği ile ilgili neden bir günü diğer güne göre tutarsız olduğu hakkında açıklama yaptı.

Google Discover (Google Keşfet) nedir?

Çokça konuşulan bu konu 5 Şubat’ta yapılan Google Arama Merkezi SEO Görüşmesi esnasında tartışıldı. Google Keşfet’ten gelen yönlendirilmiş trafiklerle ilgili endişeleri olan internet sitesi sahipleri bu sorunla ilgili sorunlarını yönlendirdi. İnternet sitesinde önemli değişiklikler yapılmamasına rağmen dalgalı trafik alındığı iletildi.

Bunun dışında Google Keşfet’ten gelen trafik bazı zamanlarda trafiğin düşmesine rağmen arama sonuçlarında gelen trafiğin de artması dikkat çekti. John Mueller’e bu sorunun neyin sebep olacağı soruldu.

John Mueller ise Discover’dan gelen dalgalı trafiğin sebep olacağı açık bir sorun olmadığını ileterek Google Discover’in doğası bu olduğunu iletti.

John Mueller’in Google Keşfet Açıklaması

John Mueller internet sitesi sahiplerinden gelen sorulara Keşfet Trafiğine internet sitesinin trafiğinin “açık” veya “kapalı” olması eğiliminde olduğunu gösteriyor. Google’ın sistemi belirli bir içeriği Keşfet’de göstermesini mantıklı olduğuna karar verirken diğer gün bunun tam tersi karar verebilir, bir internet sitesinin Google Keşfet’te trafik akışı olması ve ardından trafiğin kesilmesiyle meşhur bir platformdur. Bununla ilgili John Mueller şu şekilde açıklama yaptı;

“Bu sorunu yaşayan bir internet sitesini incelemeden söylemek gerçekten zor ancak genel olarak Google Keşfet’te bu durumu yaşayan insanların gönderdiği geri bildirimlerde fark edilen şeylerden birisi trafiğin açık veya kapalı olma eğiliminde olmasıdır. Google Sistemleri bunu Keşfet’te daha fazla göstermenin mantıklı olduğunu düşünebilirken aniden bir anda trafik artışı yaşayabilirsiniz ve algoritmalar tekrar hesaplandığında bu haberin artık keşfedilmesine layik olmadığını söyleyebilir ve trafiğiniz kesilebilir.”

Mueller kısaca Dalgalanan Keşfet trafiği olduğunu belirtiyor çünkü tek bir sorguya bağlı olmadığını söylüyor. Bir internet sitesi de Discover’da ne kadar trafik alacağını hesaplayamaz, çünkü tahmini doğrulanamaz bir trafiktir. Bunun sebebi ise Keşfet’e göz atan kullanıcı sayısı belirli olmayıp konuyla ne kadar kişinin ilgilendiği olmasıdır.

“Google Keşfet’ten ne kadar trafik geleceği belirsiz”

Google Keşfet’te trafiklerin gelmesi arama motorlarında gelen trafiğe göre daha düzensiz olduğunu belirten Mueller bunun sebebini herhangi bir sorguya bağlı olmadığını belirtti.

Bir internet sitesinin Discover’da beklediği trafiğin oranını tahmin etmesi de zordur. Bir internet sitesinin Keşfet’ten fazlaca trafik alması güzel ancak Mueller bu trafik artışının anında kesilebileceğini de belirtti;

“Özellikle Google Keşfet belirli bir sorguya bağlı olmayan bir platform. Bu yüzden net beklentiler içerisine girmemelisiniz. Eğer Google Keşfet’ten çok fazla görünürlük alıyorsanız bunun harika olduğunu düşünüyorum. Sadece dikkatli olun çünkü Dalgalanan Keşfet trafiği gündeme bağlıdır.”

Son olarak Mueller Google Keşfet’te neleri göstermekten kaçınmak istediğinizi ve neleri daha fazla göstermek istediğinizi listeleyen bir yardım merkezi makalesi belirtti. Sanırım bu bahsettiği yardım merkezi makalesi de bu. Bu sorun genel olarak bir çok internet sitesinde yaşanabilir, bunun hakkında da Mueller;

“Ayrıca keşfet için ne tür şeylere dikkat edeceğinizi anlatan bir yardım merkezi makalemiz mevcut. Buradaki destekle internet sitenizde Keşfete ne göstermek istediğinizin kararını verebilirsiniz.”

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...