Ana SayfaSEOInstagram Hikayeler özelliği Google Keşfet'e de geliyor

Instagram Hikayeler özelliği Google Keşfet’e de geliyor

-

Google Hikayeler, iOS ve Android‘de Google uygulamasının Keşfet bölümüne geliyor. Yeni gelen bu Google Web Hikayeleri özelliği Google Keşfet’e önemli bir kaynak sağlayacak gibi görünüyor.

Google Hikayeler, artık Google uygulamasının ayda 800 milyondan fazla kişiye ulaşan Keşfet bölümünde öne çıkarılıyor. Özel bir Google Hikayeler artık ABD, Hindistan ve Brezilya’daki kullanıcılar için Keşfet’in en üstünde görünüyor.

Aynı zamanda Google Hikayeleri daha fazla ülkede ek Google ürünlerine genişletme planları da var.

Google Hikayeler Keşfet görünümü

Keşfet’e eklenmeden önce, Google Hikayeleri 2019’dan beri arama sonuçlarında gösteriliyor. Google Web Hikayeleri, Keşfet’in yanı sıra arama sonuçlarında da gösterilmeye devam edecek.

Bu değişiklik, hala nispeten yeni bir ürün olan Google Hikayeler için daha fazla görünürlük sağlıyor ve yayıncılara bunları oluşturmaları için daha fazla teşvik sunuyor.

Google Arama Sonuçlarında Hikayeler Dönemi

Google ürünlerinde Google Hikayeler nasıl görünüyor?

Google Hikayeler’in diğer Google ürünlerindeki görünümü

Keşfet’te Google Hikayeler’e göz atmak, diğer uygulamalardaki hikayelere göz atmakla hemen hemen aynıdır.

Her bir Google Hikayeler’in bir önizlemesi, kullanıcıların dokunarak bir tam ekran deneyiminde görüntüleyebilecekleri döngüde gösterilir. Kullanıcılar, bir hikayedeki her slaytta ileri gitmek için dokunabilir veya sonraki hikayeye geçmek için kaydırabilir.

Google Web Hikayeleri işlevsel olarak Instagram ve Snapchat gibi uygulamalardaki hikayelere benzese de benzerlikler daha fazlasını içermez. Bu platformlardaki hikayelerin aksine, Google Web Hikayeleri’nin yaratıcıları içeriğin sahibidir.

Google Web Hikayeleri, yayıncıların kendi web sitelerinde barındırılır ve bu durum içerik oluşturuculara bağlantılar ve reklam gibi şeyler ekleme konusunda tam kontrol sağlar.

İçerik üreticisi nedir? İçerik üreticisi nasıl olunur?

Yayıncılar, tıpkı herhangi bir web sayfasını paylaşmak gibi, Web Hikayeleri’nde bir URL ile bile paylaşabilir. Dolayısıyla Google Web Hikayeleri, Google uygulamasının dışında da görülebilir.

Google, Web Hikayeleri’ni ilk kez kullananların farklı şekillerde gösterebildiğini belirtiyor. Google Web Hikayeleri bir web sitesinin uzantısı olduğundan, bazı yayıncılar bunları ana sayfalarına, sosyal kanallara, haber bültenlerine ve daha fazlasına ekliyor.

Bir Google Web Hikayesi’nin bir web sayfasıyla hemen hemen aynı olduğu düşünüldüğünde, bir yayıncı onu kaldırmadığı sürece ulaşılabilir olmaya devam eder.

“İçerik oluşturucular ve yayıncılar için Web Hikayeleri, tıpkı web sitenizdeki diğer içerikler gibi tamamen sizin yönetiminizdedir. Hikaye yazarları para kazanma, barındırma, paylaşma ve Hikayelerine bağlantılar ekleme konusunda tam kontrol sahibidir. “

Google, yayıncıların Google Web Hikayeleri ile zaten güçlü sonuçlar gördüğünü söylüyor. En başarılı hikayeler, stories.google.com adresinde sergilenecek.

Bir dizi yayıncı ortağı bu özelliği kullanıma sunmaya yardımcı oluyor, ancak Google Web Hikayeleri herkes tarafından oluşturulabilir.

Kendi Google Web Hikayeleri’nizi nasıl oluşturacağınız ve bunları Arama ve Keşfet’te öne çıkarma olasılığı hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda paylaşıyoruz.

Google Web Stories WordPress eklentisi resmi olarak paylaşıldı

Google Web Hikayeleri nasıl oluşturulur?

İster bireysel bir içerik oluşturucu ister büyük bir yayıncı olun, herkes Google Web Hikayeleri oluşturabilir. Herkesin Google Web Hikayeleri oluşturabilmesine rağmen, şu an bu özellikten yararlanan az sayıda site var.

Google Web Hikayeleri henüz emekleme aşamasında ve şimdiye kadar sadece 2.000 web sitesi hikayeler yayınlamıştır.

Google Web Hikayeleri’nin benimsenmesini artırmak için Google, yayıncılara bunları oluşturmalarında yardımcı olacak kullanımı kolay bir araç çıkardı.

Bir Google Web Hikayeleri WordPress eklentisi, geçtiğimiz ay resmi olarak beta sürümünden çıktı. Detayları “Google Web Stories WordPress eklentisi resmi olarak paylaşıldı” yazımızda bulabilirsiniz.

WordPress eklentisi, minimum kodlama deneyimine sahip kullanıcıların dakikalar içinde Google Web Hikayeleri oluşturmasına olanak tanıyan basit bir sürükle ve bırak arayüzü sunar.

Google Hikayeler WordPress eklentisi

Kaynak: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?