Ana SayfaSEOKeyword Nedir?

Keyword Nedir?

-

SEO için en önemli faktörlerden Keyword, internet sitesi ve makalelerin doğru kitleye ulaşmasını sağlayan Keyword (Anahtar Kelime) nedir?

Bir anahtar kelimenin bir çok çeşidi bulunuyor. Öncelikle ana anahtar kelime ve alt anahtar kelime olarak ikiye ayrılıyor. Önceliğiniz her zaman ana anahtar kelime olurken rekabeti de ona göre zorlaşıyor. Anahtar kelimeler web siteniz için sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili özenle seçilmesi gereken kelime gruplarıdır.

Keyword Phrase Nedir? Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Keyword Nedir?

Türkçe karşılığı anahtar kelime nedir? olan Keyword, bir makale veya internet sitesi içerisinde geçen ürün veya hizmeti kısa ve öz biçimde temsil edecek kelime veya kelime gruplarının bütünüdür. Kullanıcıyı size ulaştıracak anahtar kelimeleri seçerken, kullanıcıların sizi nasıl aradığını belirleyerek seçim yapın.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Arama motorları internet sitenizi sonuçlarda çıkarmak için öncelikle sayfanızda ulunan anahtar kelimeleri tespit eder. Arama motorları tarafından listelenen anahtar kelimelerde bu sayede yer edinirken Google gibi popüler arama motorlarında yer alan bir anahtar kelime arandığı sırada sizin internet siteniz de arama sonuçlarında gözükür.

Keyword Nasıl Seçilir?

Başarılı bir SEO stratejisi için önemli olan Keyword, internet sitenize ziyaretçileri çekmek için en önemli unsurlardan birisi. Keyword seçimi yapmak için bir çok kriter gerekirken Keyword nasıl seçilmeli? Keyword nasıl yazılır?

  • Hizmet ve ürününüzü temsil eden taslak anahtar kelime listesi oluşturun,
  • Benzer anahtar kelimeleri tespit edin,
  • Hedef anahtar kelimenin aranma oranı,
  • Anahtar kelimelerin rakiplerini tespit edin,
  • Anahtar kelimelerin kâr ve tıklanma oranlarını tespit edin.

Bir çok faktör içeren anahtar kelime tercihi esnasında en önemli kuralınız bu anahtar kelimenin rakipleri ve tıklanma oranları. Bir anahtar kelimeye odaklı çalışma esnasında rakibinizin önüne geçemediğiniz taktirde yaptığınız çalışmalar boşa gidecek ve ön plana çıkamayacaksınız.

Keyword nedir

Arama kelime seçim için de bir çok yardımcı araç ve taktik bulunuyor. En kolayı, google’ın arama sonuçlarının altında sizlere önerdiği anahtar kelimelerdir. Ücretsiz ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz SEO araçları da sizlere anahtar kelime bulma konusunda bir hayli yardımcı olacaktır.

Google ise anahtar kelimelerde yardımcı olmak için yapmış olduğunuz kelimenin muadillerini sayfanın en aşağısına geldiğinizde gösteriyor. Google diğer kullanıcılar tarafından yapmış olduğu benzer aramaları gösteriyor. Buradan anahtar kelime tercihi yapabilir, alt anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...