Ana SayfaSEOKırık Link Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?

Kırık Link Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?

-

Kırık link, Broken Link veya ölü linkler olarak da adlandırılır. Sitenizin kullanıcı deneyimi, site yapısı ve en önemlisi olan SEO değerlerine zarar verir ve kırık link düzeltme işlemi gerektirir.Kırık linkleri tek tek kontrol etmek oldukça zordur.Bunun için eklentiler ve araçlar mevcuttur.Yazımızın devamında çözüm yollarını detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Kırık Link Nasıl Oluşur?

Sitenizde kırık linkler var ve çözüm arıyor iseniz öncelikle sebeplerini araştırmanız gerekmekte çünkü, şimdi bütün linkleri düzeltebilirsiniz ve sorun ortadan kalkar, ilerde ise bu sorunun kaynağındaki sorunu çözmediğiniz için yeni kırık linkler oluşacaktır. Size tavsiyemiz kırık linkleri çözmeden önce nedenlerini iyice araştırın.

WordPress Kırık Link Takibi Ve Çözümü

Kırık linkleri çözmek için en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress için onlarca eklenti bulunuyor. Bu eklentiler arasında en çok kullanılan ve en beğenilen eklentinin kullanımını sizler için anlatıyoruz.

1. Adım Eklenti Kurulumu

İsterseniz WordPress üzerinden eklentiyi indirebilir veya sitenizden kurabilirsiniz. Biz admin paneli üzerinden kurmayı tercih ettik ve anlatımımız bu yönde olacak. FTP kullanarak yüklemek isteyenler için  Eklenti Sayfası.

Eklentiler > Yeni Ekle diyerek eklentiyi ismi ile arıyoruz. Eklenti adı: Broken Link Checker

kırık link düzeltme wordpress

Eklentiyi yükleyip etkinleştiriyoruz.

2. Adım Ayarlar

Eklentiyi etkin hale getirince otomatik olarak kırık link aramasını yapıyor ancak isteğe bağlı seçenekleri düzeltmek için ayarları düzenleyebiliyoruz. Eklentiye ulaşmak için Ayarlar > Bağlantı Bildirici yolunu takip ediyoruz.

Sitenize gün içerisinde yüksek sayıda içerik giriliyor ve linkleri takip etmek zorlaşıyor ise kontrol saat aralığını düşürebilir devamlı kontrol sağlayabilirsiniz. Eklenti sayesinde paneli kontrol etmeseniz dahi mail olarak size kırık linkleri bildiriyor.

Diğer Sistemler İçin Kırık Link Takibi

Sitenizdeki linkleri site dışı bir araç sayesinde kolay şekilde kontrol etmenizi sağlayan birçok sistem var yazımızda bunlardan birinin kullanımını sizler için göstereceğiz.

Öncelikle Kırık Link taratma sitesine buradan giriyoruz.

kırık link kontrol

 

Sitemizin adresini yazarak Güvenlik kodunu girip Enter tuşuna basıyoruz ve sistem sitemizdeki 2000 linki kontrol ederek kırık linkleri bize gösteriyor oldukça hızlı çalışan bu sistem sizden hiç bir ücret talep etmiyor.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...