Ana SayfaSEOKısa URL’ler SEO için daha mı iyi?

Kısa URL’ler SEO için daha mı iyi?

-

Google’ın video serisinin yeni bölümünde kullanıcılardan gelen “Kısa URL’ler SEO için daha mı iyi?” sorusu yanıtlandı. John Mueller tarafından yanıtlanan soru ile birlikte SEO açısından URL’lerdeki uzunluk durumu açıklığa kavuştu.

Google My Business Kullanıcıları Özel URL’ler Oluşturabilecek

URL’lerde uzunluk önemli mi?

Greg adlı kullanıcıdan gelen soruyu net bir şekilde yanıtlayan John Mueller, URL uzunluğunun SEO açısından hiçbir öneminin olmadığını söyledi. URL’nin Google için tanımlayıcı bir anlam taşıdığına dikkat çekerek uzun ya da kısa olmasının artı bir değer katmadığını belirten Mueller, SEO çalışmalarından kullanıcı deneyimini için URL’lerin doğru bir şekilde yapılandırılması gerektiğini söyledi. Açıklamaya göre 1000 karakteri geçmeyecek şekilde yapılandırılacak URL’ler SEO ve kullanıcı deneyimi için ideal. URL’de kullanılan eğik çizgi sayısının kaç tane olması gerektiğine de değinen Mueller, bu tip sayı ve sembollerin de herhangi bir etkisi olmadığını ifade etti. Ancak Mueller’e göre bu tip tüm semboller de mutlaka 1000 karakter içerisinde değerlendirilmeli. 

Google sunumunda Mueller’in URL konusunda dikkat çektiği en önemli detaylardan birisi kopya sayfalarda Google’ın nasıl davrandığını açıklaması oldu. Bir web sayfasında birden fazla kopya sayfa bulunduğu sırada, Google’ın hangisini ön plana çıkarmak için sayfalar arasında karşılaştırma yaptığını ifade eden Mueller’e göre Google daha kısa, daha net ve temiz olan URL yapılarını kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle özellikle benzer ve kopya olabilecek birden fazla sayfa barındıran web sitelerinde, URL tercihlerini doğru bir şekilde yapılandırmak SEO açısından çok daha önemli ve kritik. Ancak seçim ne olursa olsun, URL’nin durumu, uzunluğu ya da kısalığı Google sonuç sayfasındaki sıralamalara herhangi bir etki sağlamıyor.

Johhn Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Mueller’den URL Önerileri

URL konusundaki açıklamalarını kullanıcılara öneriler sunarak tamamlayan John Mueller, web sitelerinin kullanıcılar için sayfaları anlamayı kolaylaştıracak şekilde URL yapılandırmasına sahip olmasının her zaman için avantaj sağlayacağını ifade etti. Kısa ya da uzun URL’nin SEO yönünden hiçbir fark içermeyeceğini tekrar vurgulayan Mueller ilk günden itibaren belirli bir standardın takip edilmesinin her zaman için avantaj yaratacağını söyledi.

Videonun tamamını aşağıda izleyebilirsiniz

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...