Ana SayfaSEOGoogle görsellerde ne olduğunu önemsiyor mu?

Google görsellerde ne olduğunu önemsiyor mu?

-

Web aramaları sırasında web sitelerindeki görselleri de yakından mercek altına alan Google görsellerde ne olduğunu önemsiyor mu? Resimlerin kalitesi ya da içeriğinde ne olduğu, sıralamayı etkiliyor mu?

Bu ve bunun gibi sorular, çoğu SEO umanı ve site sahibi için oldukça önemli. Yapılan son açıklamalar ve 22 Ekim’de gerçekleştirilen Search Central SEO hangout etkinliğinde yer alan ifadeler, Google’ın web arama algoritmasının görselde ne olduğuyla ilgilenmediğini ortaya koydu. John Mueller’in yaptığı açıklamalarda dikkat çeken nokta, Google için önemli olanın görsellerin yapılandırılmış verilerle doğru işaretlenmiş olması. Ödüllü bir fotoğraf ya da düz renk, boş bir kare Google’ın gözünde SEO açısından bir fark içermiyor.

Google, Görsel Arama ile trafik kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor

Lazy Load ve görsellerin SEO’ya etkisi

John Mueller’in yaptığı açıklamalar Google, SEO ve görsel arasındaki bağlantıların net bir şekilde açığa çıkmasını sağladı. John Mueller’in açıklamaları sonrası Andrew Sychev adlı kullanıcı sitesinde kullandığı Lazy Load sistemini anlatarak ziyaretçi tarafından kaydırma yapılana kadar sitedeki görsellerin gri kareler ile gösterilmesinin SEO açısından herhangi bir etkisinin olup olmadığını sordu. Andrew Sychev sorusu üzerine ayrıntılı bir şekilde açıklama yapan Mueller ise yaptığı bu açıklamalar ile görsel kullanımındaki önemli kriterlerin öğrenilmesini sağladı.

Mueller açıklamasında “Web aramalarında Google, fotoğraflarınızda ne olduğuyla ilgilenmez. Google, yalnızca yapılandırılmış veriler ve alt metin gibi sinyallerle ilgilenir. Web aramalarında önemli olan Google’ın sayfayı daha iyi anlamasına yardımcı detaylardır.” dedi. 

“Dürüst olmak gerekirse umursadığımızı sanmıyorum. Web araması için sayfadaki belirli resimlere bakıp oh bu güzel bir resim ve bu sıkıcı bir resim diye ayırmıyoruz. Temel olarak bu görselleri görsel aramada kullanırız ve görsellerin içeriğinin önemsediği yer burasıdır. Ancak web aramasında bunun gri bir kare mi yoksa bir kumsal resmi mi olduğunu önemsemiyoruz.” diyerek açıklamalarına devam eden John Mueller, web araması ile görsel araması arasındaki en önemli farkın da ortaya çıkmasını sağladı.

Arama Motorlarında Görsel Arama Nasıl Yapılır?

“Endişe ediyorsanız, yapılandırılmış verileri kullanın”

Lazy Load gibi CLS için farklı çözümler deneyen kişilere de konuyla ilgili önerilerde bulunan Mueller, endişe eden kullanıcıların yapılandırılmış verileri doğru bir şekilde kullanabileceğini belirtti. Yapılandırılmış veriler ile içeriklerdeki görsellerin Google tarafından daha doğru bir şekilde yorumlanabileceğini ifade eden Mueller, böylece Lazy Load gibi eklentilerin de site performansı için sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğini vurguladı.

Mueller’in açıklamalarında dikkat çeken detaylardan birisi de ziyaretçiler için görsellerin taşıdığı anlamlar oldu. “Görsel içeriklerinin önemsiz olmasının sadece Google’ın web arama algoritması için geçerli olduğunu unutmayın. Bir görselde ne olduğu, Google Görseller algoritması için önemlidir. Bundan daha önemlisi , ziyaretçiler için önemlidir. Google, içeriğin bir parçası olarak  mükemmel grafiği oluşturmak için harcadığınız emeği önemsemeyebilir, ancak ziyaretçileriniz bu grafikle ve görsellerle ilgilenecektir.” diyerek sözlerini noktalayan Mueller, böylece uzun zamandan beri tartışılan konunun da netlik kazanmasını sağladı.

Videonun tamamını aşağıda izleyebilirsiniz

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...