Ana SayfaSEOKopya içerik orijinal içeriğin önünde yer alabilir mi?

Kopya içerik orijinal içeriğin önünde yer alabilir mi?

-

Google’dan John Mueller, kopyalanan içeriğin kalıcı olarak orijinal kaynağın önünde sıralanması ihtimalini konuştu, bu gibi durumlarda ne yapılmalı?

John Mueller 12 Mart tarihinde kaydedilen Google Search Central SEO hangout yayınında sorulan bu soruyu yanıtladı. Soru sahibi Muhammed Mehdi Abbas, Mueller’e içeriğinin çalındığını ve farklı internet siteleri tarafından daha üst sıralarda gözükme problemini sordu. John Mueller bu soru karşısında içerik hırsızlığından nasıl korunacağını ve kopya içerik yayınlayan internet sitesinin önüne nasıl geçileceğini de anlattı. John Mueller özetle internet sitesinin kalitesini kontrol etmesini, site kalitesinde bir sorun olabileceğini söyledi.

Kopya içerik orijinal içeriğin önünde ise ne yapılmalı?

Bir internet sitesi sahibiyseniz ve kopya içerik orijinal içeriğin önünde ise ilk yapmanız gereken DMCA yayından kaldırtma işlemidir. Bu yöntem ile site sahipleri çalınan her içeriğini direkt olarak Google’a bildirmesini sağlar. İçeriğin izinsiz kopyalanması kanıtlanırsa Google bu sayfayı arama motorlarında kalıcı olarak kaldırabilir.

İçerik yazmanın incelikleri ve sıralamaya etkisi

DMCA süreci yasal bir süreç olduğundan dolayı Mueller nasıl kullanılacağı hakkında tavsiyeler verdi;

Duruma bağlı olarak ilk yapabileceğiniz elem, DMCA sürecini incelemektir. DMCA süreci yasal bir süreç olduğundan ne zaman uygulanacağı ve ne zaman uygulanmayacağı konusunda net bir şey söylenemez fakat bu uygulamanız gereken bir şey.”

“DMCA sürecinde ilk olarak içeriğimin benim olduğunu ve başka birinin kopyaladığını beyan ediyorsunuz. Google’a bu bilgileri sayfa başına iletiyoruz ve buna dayanarak hukuk ekibimiz ayrıntılı olarak konuyu gözden geçiriyor ve harekete geçiyor.”

Sayfaları arama sonuçlarından kaldırmak için DMCA yöntemini kullanmak kopyalanan içeriğin orijinalin üzerinde sıralanması için kesin bir çözüm olacaktır.

Site kalitenizi kontrol edin

John Mueller bi gibi durumlarda genel site kalitenizi yeniden değerlendirmenizi söylüyor;

Yapmanız gerekenlerden birisi de kopyalanmış içeriğe sahip kişileri düzenli olarak görüyorsanız belki de internet sitenizin genel durumunu, kalitesini kontrol etmeniz gerektiğidir. Sürekli olarak kopyalanmış içeriklerle sizi geçen sitelerin sebebi sizin sitenizin durumu algoritmalara uymadığı anlamına geliyor.”

Google’ın bir internet sitesinin kalitesini gösteren bir aracı olmadığından dolayı internet sitesinin kalitesini ölçmek her zaman zorlaşıyor.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...