Ana SayfaSEOKurumsal Firmalar Neden Profesyonel SEO Danışmanlığı Almalı?

Kurumsal Firmalar Neden Profesyonel SEO Danışmanlığı Almalı?

-

Aramamotoru.com’da sizlerle paylaşım yapmaya başladığımızda SEO içerikli bloglarda mutlaka olması gereken ve bilgilendirmenin güncel olması gereken “SEO Nedir?” yazısını paylaşmıştık. Takip eden süreçte çeşitli tanımlar ile ilgili güncel paylaşımlar ve güncel gelişmeleri paylaşmaya çalıştık ve bu konuda çalışmaya devam ediyoruz. Günün yazısı kurumsal SEO nedir? Kurumsal Firmalar Neden Profesyonel SEO Danışmanlığı Almalı? olacak.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal firmaların arama motoru için yapacağı çalışmaların bütününü kapsayan kurumsal SEO, SEO’nun mantığıyla doğru orantılı olarak firmaların yapacağı çalışmalarla arama motorlarında üst sıralarda yer alarak kullanıcılara veya firmalara ulaşmayı hedefler. Yapılan çalışmalar dijital pazarlama faaliyetlerinin önemli bir parçası ve marka iletişimi yönetimi kapsamındadır, dijital dünyada güçlü imaj çalışmasıdır.

Arama motoru optimizasyonunun basite indirgendiği, hizmeti alacak yetkideki kişilerin genellikle yeterli bilgiye sahip olmadığı, bilgi düzeyinden bağımsız ikna kabiliyetine sahip pek çok kişinin SEO danışmanı olabildiği henüz taşların yerine oturmadığı bu alanda SEO hizmeti almak kurumsal firmalar için de bir tehdit olarak düşünülebilir. Bu tehdit hem prestij hem de ekonomik olarak değerlendirilebilir.

Kurumsal Firmalar Neden Profesyonel SEO Danışmanlığı Almalı?

 • Kendi Başına SEO Bir Uzmanlık Alanıdır

  Kariyer sitelerinde verilen SEO ilanlarına bakarsanız ki konuyu hiç anlamamış yöneticilerin oluşturduğu absürt ilanlar malumunuz, SEO ile birlikte Google Adwords, tasarım, yazılım, sosyal medya yönetimi, e-ticaret yönetim süreçleri, bilgi işlem gibi yapılacak her şeyi tek kişiye yaptırma hedefinde olan efsane tabir edilecek ilanlar görürsünüz. Tüm dijital pazarlama süreçlerine hakim, pazarlama hedefleri belirleyebilecek, operasyonel olarak dizayn edebilecek tecrübede profesyoneller bulabilirsiniz. Sorun şu ki bu yetkinlikte kişilerin tüm süreçleri yürütmesini beklemek hayalcilikten öteye geçmez. Dijital pazarlamanın tüm süreçlerine hakim bir kişiyi yukarıda saydığımız tüm dijital pazarlama birimlerinden sorumlu olarak veya dijital pazarlama süreçleri için çalışılan ajanslarla koordinasyonu sağlaması için konumlandırabilirsiniz. Dijital pazarlama süreçlerini ayrı ayrı profesyonellere teslim etmeyip tek kişiden beklemek bir ürologdan hem açık kalp ameliyatı yapmasını hem de implant yapmasını beklemek gibi bir durum olur.

 • Kurumsal Firmalar İçin SEO Bilgi Birikimi Gerektirir

  Çinli stratejist komutan Sun Tzu sözünü anımsatalım; “Taktiği olmayan strateji, zafere giden en yavaş yoldur. Stratejisi olmayan bir taktik ise yenilgi öncesi bir karmaşadır.”. Kendi başına uzmanlık gerektiren SEO kurumsal firmalar için analitik yaklaşım ve ciddi bir tecrübe ile başarıya ulaştırılabilir. SEO stratejisi oluşturmak meşakkatli bir iştir ve gerekli verileri analiz etmeden hedefler belirleyerek operasyona başlamak tatil yapmak için acenteye gidip ne zaman ne kadar süreyle nereye gideceğinizi bilmeden rezervasyon yaptırmak gibi bir durum. Firmanın hedefleri çeşitli analiz araçları ile analiz edilerek, gerekli müdahalelerin tespit edilmesi ve rakiplerin analizi sonrası 6 aydan az olmamak üzere planlanmalı ve orta vadede 1 yıl gibi bir sürede konumlandırılmalıdır.

   

 • SEO Operasyonel Olarak Güncel Takip Gerektirir

  Aram motoru algoritmalarının sürekli ve düzenli olarak güncellendiğini ve arama motoru kodlarının kaynak kodlarına ulaşamadığımızı düşünürsek çalışma mantığı anlamaya çalışıp paylaşılan yönergeler doğrultusunda olumlu değerlendirilecek çalışmalar arama motoru optimizasyonunun en önemli parçası. Arama motoru botları web sitelerinin doğruluğunu kontrol ettiği gibi kullanıcıların geldiklerin yaşadıkları deneyimi ve çeşitli sosyal mecralar üzerindeki etkileşimini de takip ediyorlar. Web üzerinde Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest vb güçlü platformların sayısı arttıkça arama algoritmaları daha kompleks hale geliyor. Meydana gele sürekli değişimleri özellikle arama motoru kaynakları ve teknoloji içerikli bloglardan takip ederek güncel veriler üzerinden değerlendirmeler ile strateji geliştirmek gerekli.

   

 • Doğru Kişilerin Geliştirmediği Strateji Negatif Etki Oluşturur

  Optimizasyon çalışmalarını doğru yöntemler ile geliştiren siteler arama motorları tarafından üst sıralarla ödüllendirilirken, çeşitli manipülasyonlar ile üst sıralarda yer alan siteler kalıcı olarak orada yer alamazlar. Bilinçli olarak yapılmayan içerik ve backlink çalışmaları arama motoru güncellemeleri sonrası sıralama kaybetmeye hatta yok olmaya mahkumdur. Panda ve Phantom güncellemeleri sonrası yerini kaybeden çok fazla site duymuş olmalısınız. Çeşitli arama kelimelerinde kayıp yaşanılabildiği gibi kendi marka adınızda bile yer alamayacağınız cezalara kadar ulaşabilir bu cezalar. Bunun sonucu olarak da markanızın dijital itibarlarında ve bunun getirisi olarak maddi ve manevi kayıplar akıl almaz boyutlara ulaşabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...