Ana SayfaSEOMozRank Nedir?

MozRank Nedir?

-

SEO çalışmalarında sitenizi daha üst sıralara çıkarmak için çeşitli işlemler yapmamız gerekiyor. Bu işlemleri daha kolay ve sağlıklı yapabilmek için MozRank gibi araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu tip araçlar  kendi sitemiz ve diğer sitelerin içerik ve link kalitesini ölçmemizde yardımcı oluyor.

MozRank Nasıl Hesaplanır?

MozRank hesaplaması aslında düz mantıktır. İçeriğinizin özgünlüğü ve sitenizden ne kadar dışarıya link verdiğiniz sizin puanınızı büyük ölçüde etkiliyor. Bu durum yanlış anlaşılmasın verdiğiniz linkler eğer MozRank spam değeri düşük ise size zarar vermez. Önemli hususlardan birisi ise sitenizin yaşlanması. Sitenizin yaşı ne kadar büyürse daha sağlıklı bir akış sağlayacağınız düşünüldüğü için MozRank değeriniz yükselir. Önemli bir detay olan ve pek bilinmeyen durum ise şudur; Sitenize link veren site eğer alt sayfanıza link vermiş ise verdiği sayfanın DA ve PA değeri alt sayfanızın PA değerini önemli ölçüde arttırırken DA değerine pek fazla etki etmeyecektir. DA sitenizin tamamını kapsar iken PA değeri her içeriğiniz için ayrı hesaplanır.

 

MozRank Arttırma Yöntemi Nedir?

SEO sadece içerik ile bağlantılı değildir. Bu sebepten dolayı MozRank değerinizi etkiliyen önemli durumlardan biriside sizin o içeriği ne kadar iyi lanse ettiğiniz ve sosyal medyada paylaşmanızdır. Facebook ve Reddit gibi sosyal paylaşım alanlarında linklerinizin dönmesi sitenizin MozRank değerlerini uçurmanıza yardımcı olacaktır. Sitenizdeki kırık linkleri takip etmeniz gerekiyor bunlar değerleri oldukça düşürmektedir. Bu sorunu çözmek için “Kırık Link Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. DA değerinizi arttırmak istiyorsanız ana domaine yüksek MozRank değerindeki sitelerden link almalısınız. Eğer bir E-Ticaret siteniz var ise sizin için önemli olan PA değeridir yani alt sayfalar kategoriler gibi. İçeriklerin ön planda olmasını sağlamanız gerekiyor bunun için alakalı sitelerden kategori ve ürün sayfalarına link almalısınız. Ana domaine yaptığınız sayfalar alt sayfalara etki etmektedir ancak alt sayfaya yapılan çalışma ise çalışma yapılan içeriğe doğrudan etki göstermektedir. Bu yüzden çalışma yapılan sayfanın PA değeri önemli ölçüde artacaktır. Bilmeniz gereken önemli bir durum var o da şudur; MozRank çalışmalarınız oldukça geç cevap vermektedir yapılan çalışmaların yansıması biraz uzun sürebilir.

MozRank Nereden Nasıl Sorgulanır?

MozRank değerini Moz sitesinden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. PRO versiyon önerisi sunuyor ancak ücretsiz üyelik ile değerleri ve önemli alınan linkleri görebilirsiniz.

MozRank Sorgulama Sitesi: https://analytics.moz.com/pro/link-explorer/overview

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...