Ana SayfaSEOOrganik Trafik ve Ücretli Trafik Nasıl Ayırt Edilir?

Organik Trafik ve Ücretli Trafik Nasıl Ayırt Edilir?

-

SEO konusuyla ilgili bazı terimler kafanızı karıştırıyor olabilir. Organik trafik, Ücretli trafik ve Direkt trafik gibi terimler biraz karışık ve yabancı gelebilir. Organik trafik ve ücretli trafik arasında farkları ve nasıl ayırt edebileceğimiz konusuna geçmeden önce kısaca bu kavramların en basit haliyle tanımlayabiliriz.

Organik trafik: Bir arama motorunun reklam vermeden yani herhangi bir ücret ödemeden arama sonuçları arasında sizi seçen ziyaretçilerden oluşur.

Ücretli trafik: Google Reklamlar veya diğer ücretli platformlar aracılığıyla birlikte arama sonucu sayfasının tepesinde yer alarak gelen ziyaretçilerden oluşur.

Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO), Arama Motoru Pazarlamasına (SEM) olarak ifade edilir. Bu iki süreçte arama motorlarının görünürlüğünü artırmayı amaçlamaktadır. Yani SEO, web sitesinde organik arama sonuçlarıyla daha yüksek sıralama elde etmeyle ilgilidir. SEM de ücretli olarak arama motoru trafiği almanızı ifade eder.

Kısaca tanımlarından sonra bu iki kavramı nasıl ayırt edebileceğimize bakalım.

ORGANİK TRAFİK VE ÜCRETLİ TRAFİK FARKLARI

Organik ve Ücretli trafiğin temel farkı ücretli trafik için bir ücret öderken organik trafiğin ücretsiz olmasıdır.

Organik trafik belirli nedenlerden dolayı en değerli trafik kaynağı olarak görülür. Bir arama motorunda anahtar kelimelerle arama yapıldığında en üst sıralarda olmak, ziyaret eden kişilerin gözünde o konuyla ilgili güvenilir site olduğunuz anlamına gelir.

Organik trafikle Google’da yükselmesi zor ve zaman gerektiren bir süreçtir. Fakat arama motorunda ilk sıralara bir kez yükseldiğiniz zaman uzun süre orada kalırsınız. Ücretli trafikte ise sadece ücret ödediğiniz sürece üst sıralarda görünürsünüz.

Hem SEM hem de SEO web sitesi trafiğini korumak için iyileştirmeye çalışmaktadır ve birbirleriyle etkileşim halindedirler.

Organik ve ücretli trafik arasındaki diğer bir fark web sitenize gelen ücretli reklam trafiğinizi durduğunuz zaman, organik trafikte üst sıralarda olduğunuz sürece trafik alırsınız.  

Ücretli trafik sonuçlarıyla organik trafik sonuçlarını ayırmada yardımcı olmak için genellikle “REKLAM” kelimesi siyah ve koyu harfle gösterilir. Google arama sonuçları sayfasında (SERP) organik arama sonuçlarının en fazla 4 adet üstünde ve en fazla 3 adet altında olarak gösterilir. Diğer arama motorlarında da farklılık gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...