Ana SayfaSEOPush ve Pull Marketing Nedir?

Push ve Pull Marketing Nedir?

-

Dijital Pazarlama Stratejileri

Son zamanların en önemli konularından birisi olan Dijital Pazarlamada birçok yenilik meydana gelmektedir. Dijital pazarlama stratejilerini iki çeşit olarak ayırabiliriz. Bunlar, Pull (Çekme) ve Push (İtme) olarak karşıt stratejileri dijital pazarlama tarafından oldukça etkin şekilde kullanılmaktadır.

Push Marketing Nedir?

Push Marketing, işletmelerin ürünlerini müşterilere daha çok götürmeye çalıştıkları bir promosyon stratejisidir. İtme terimi, pazarlamacıların ürünlerini tüketicilere itmeye çalıştıkları fikrinden kaynaklanmaktadır. Yaygın satış taktikleri arasında, ürünleri şirket sergileri aracılığıyla doğrudan müşterilere satmaya çalışmak ve perakendecilerle ürünlerini onlar için satmaları veya satış noktası teşhirleri kurmaları için pazarlık yapar ve yer alır. Genellikle bu perakendeciler, bu artan görünürlük karşılığında özel satış teşvikleri alırlar bu sayede ürünleri sipariş ederek stoklamaya cesaretlendiren tanıtım, tutundurma, indirim, prim vb. etkinlikleri içeren bir stratejidir. 

Pull Marketing Nedir?

Pull Marketing, Push Marketing’in tam tersi bir yaklaşım benimser. Çekme pazarlamasının amacı müşterilerin size daha çok gelmesini sağlamaktır, dolayısıyla pazarlamacıların müşterileri çekmeye çalıştığı çekme terimi buradan gelmektedir. Çekme pazarlaması için kullanılan yaygın satış taktikleri arasında kitlesel medya promosyonları, ağızdan ağıza yönlendirmeler ve reklamlı satış promosyonları yer alır. İş perspektifinden bakıldığında aslında, çekme pazarlaması marka sadakati yaratmaya ve müşterilerin geri gelmesini sağlamaya çalışırken, itme pazarlaması daha çok kısa vadeli satışlarla ilgilenir Çekme Pazarlaması, tüketicilere yönelik olarak yapılan ve insanları perakendecilerden ürün istemeye cesaretlendiren tanıtım, tutundurma, reklam ve benzeri etkinlikleri içeren stratejilerin bütünüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...