Ana SayfaSEOSeçim yapmanız gerekiyorsa masaüstü yerine mobili seçin

Seçim yapmanız gerekiyorsa masaüstü yerine mobili seçin

-

Google’dan John Mueller birkaç gün önce, site sahiplerinin hem masaüstü hem de mobil sürümleri varsa mobil sitelerine öncelik vermeleri gerektiğini belirtti. Bu konu, 1 Mayıs 2020’de düzenlenen bir Google Webmasters Central Hangout sohbetinde gündeme geldi.

Siteniz Mobil Öncelikli İndekslemeye Hazır mı?

Soru: SEO için mobil mi yoksa masaüstüne mi odaklanılmalı?

Bir e-ticaret sitesi sahibi, sitenin özel olarak masaüstü veya mobil sürümünü geliştirmeye odaklanmanın nasıl sonuçlar doğuracağını öğrenmek isteyerek bir soru sordu. Soruyu soran site sahibi, ikisi için de optimizasyon yapmak için yeterli bütçesi bulunmadığını belirterek, yaptığı yatırımın ve gösterdiği çabaların arama sıralamalarını iyileştirmek için en elverişli olanı uygulamak istediğini ifade etti. Site sahibi Mueller’e, SEO perspektifinden bakıldığında bütçeyi ve zamanı, sitenin hangi versiyonunda kullanmanın daha faydalı olacağını sordu.

7 adımda mobil öncelikli indekslemenin SEO’ya etkisi

John Mueller’in Yanıtı

Google, mobil öncelikli indekslemeye geçtiğinden beri, bir sitenin mobil sürümü, sıralamalar söz konusu olduğunda önemli olan tek sürümdür. Söz konusu e-ticaret sitesinin mobil cihazlardan önce indekslemeye taşındığını varsayarsak, Google artık masaüstü sürümünü taramıyor demektir.

Bu yüzden Mueller, mobil sürümün bu site sahibinin odaklanması gereken sürüm olduğunu söylüyor. Ancak bu, siteye yalnızca masaüstünde erişen bazı kullanıcılar olabileceği için masaüstü sitesini tamamen silmek anlamına gelmez.

İdeal olarak, bir masaüstü veya mobil site arasında seçim yapıyorsanız, en iyi işlem, responsive(duyarlı) bir siteye geçmek olacaktır. Bu, bütçe kısıtlamaları veya başka bir nedenden dolayı bir seçenek değilse, mobil sürümü güncellemeye odaklanın.

SEO bir numaralı önceliğiniz olduğunda, öncelikli olarak mobil odaklı hareket etmeniz yanlış bir uygulama olmayacaktır.

Videonun tamamını izlemek için, lütfen tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?