Ana SayfaPazarlamaGoogle’ın yayıncılar ve reklamverenler için para kazanma politikaları

Google’ın yayıncılar ve reklamverenler için para kazanma politikaları

-

“Google Lightning Talks”un son bölümünün konusu Google’ın para kazanma politikaları oldu. Google’dan John Brown, şirketin para kazanma politikalarının yayıncıların ve reklamverenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl oluşturulduğunu açıkladı. Google’ın para kazanma politikası eğitimi lideri Brown, politikaların neden oluşturulduğunu, nasıl uygulandıklarını ve Google’ın reklamcılık ekosisteminin korunmasına nasıl yardımcı olduklarını ele aldı. Yayıncılar ve reklamverenler için para kazanma politakaları hakkında detayları haberimizde paylaşıyoruz.

Google Ads Nedir? Google Adwords, Google Ads Oldu

Para kazanma politikaları oluşturma

Para kazanma politikaları oluştururken Google, Güven (emniyet) ve Güvenlik ekibi aşağıdakiler arasında bir denge kurmaya çalışır:

  • Reklamverenleri mutlu etmek
  • Yayıncı gelir artışını artırmak
  • Olumlu kullanıcı deneyimlerini korumak

Politika uygulaması söz konusu olduğunda, bazı reklamverenler Google’ın yeterince şey yapmadığını düşünürken, yayıncılar Google’ın çok ileri gittiğini düşünebiliyorlar. Google, para kazanma politikalarını oluştururken ve uygularken tüm endüstrinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayı amaçlıyor. Şirket, adil ve kapsamlı olmak için politikalarını ve bu politikaların uygulanmasını sürekli olarak gözden geçiriyor.

Google SEO 101: Linkler ve JavaScript için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Kısıtlanmış içerik politikaları

Google, ne tür içerikten para kazanılabileceğine ilişkin politikalara sahip olmanın, şirketin reklamverenlere yarar sağlarken yayıncıları cezalandırıyor gibi görünebileceğini kabul ediyor. Ancak bu kontroller bir bütün olarak endüstri için önemlidir, diyor Google. Google, uygulanacak denetimleri, trafik politikalarını geliştirdiği ve toplanan büyük miktarda veriyi analiz ettiği yıllara göre belirler.

Google’ın reklamveren/yayıncı ağını savunmaya yardımcı olmak için 180’in üzerinde sinyal ve filtre var. Google aynı zamanda yayıncıların ve reklamverenlerin kontrolünü kendilerine verir, bu da işletmeleri için doğru kararları vermelerini sağlar.

Politikalar ve kısıtlamalar

Son zamanlarda Google, reklamcılık ekosistemini daha iyi korumak ve yayıncılara yardımcı olmak için politikalar oluşturma ve uygulama biçimini değiştirdi. Google’ın bu konuda yaptığı en büyük değişikliklerden biri, içerik politikalarını AdSense, AdMob ve Google Reklam Yöneticisi arasında yaptığı hizalamaydı. Google bunu yayıncılar için daha basit bir deneyim yaratmak amacıyla yaptı. Politikaların hizalanmasının yanı sıra Google, bir dizi içerik politikasını kısıtlamalara dönüştürdü.

Bir kısıtlama, para kazanmanın belirli içerik türleri için sınırlı olduğu, ancak tamamen yasaklanmadığı anlamına gelir. Örneğin alkollü içecekler hakkında bir içerik. Kısıtlamaların başlatılmasından önce, alkol içeren içerikten hiç para kazanılamıyordu. Artık alkol içeriği kısıtlanmış şekilde etiketlendiğine göre, para kazanma için uygundur, ancak tekil reklamverenler reklamlarının gösterilmesini devre dışı bırakabilirler. Kısıtlanmış olarak etiketlenen içerik, kaç reklamverenin giriş/çıkış yapmasına bağlı olarak sınırlı para kazanabilir veya hiç para kazanmayabilir. Ancak asıl çıkarım, artık “kısıtlanmış” içeriğin yanında reklam yayınlamanın bir politika ihlali olmamasıdır. Bu, Google’ın yayıncıların ihtiyaçlarını bir bütün olarak ekosistemin ihtiyaçları ile dengelemeye çalıştığına bir örnek olarak kabul edilebilir.

Para kazanma politikalarının uygulanması

Google, reklam yayınlamak için geçerli olan tüm web sitelerini inceleyerek para kazanma politikalarına uygun olduklarını doğrular. Ayrıca Google, uygun kalmasını sağlamak için mevcut yayıncı içeriğini sürekli olarak yeniden inceler. Bu incelemeler,hem insan hakemleri hem de otomatik sistemleri içerecek şekilde gerçekleşir. Google, saniyeler içinde büyük miktarda veriyi işlemek için otomatik inceleme gerektiğini söylüyor.

“Otomatik inceleme, ağı basit ölçekte ve ayrıca tıklamayla temizleme, kötü amaçlı yazılım ve çerez doldurma gibi oldukça karmaşık tehditlerden korumamızı sağlayan yöntemdir.”

Google, tüm yayıncı uygulamalarının %88’ini reddettiğini söyleyerek standartlarının ne kadar yüksek olduğunu belirtiyor Benzer şekilde, Google her yıl on milyonlarca reklamı engellediğinden, reklamverenler için de yüksek standartlar mevcuttur.

Google’ın para kazandıran politikalarının oluşturulması ve uygulanması hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak videonun tamamını izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...