Ana SayfaSEOGoogle My Business listelemeleri hediye çeki ve bağış sayfalarına link verebilecek

Google My Business listelemeleri hediye çeki ve bağış sayfalarına link verebilecek

-

İşletmeler GMB listelemeleri aracılığıyla hediye çeki satın alma ve bağış şeklinde müşterilerden destek talep edebilir. Google, işletmelerin GMB listelemelerine, müşterilerin hediye çeki satın almak veya bağış yapmak için tıklayabilecekleri bağlantılar eklemesine izin veriyor. İşletmeler doğrudan web sitelerindeki bir hediye çeki satın alma sayfasına bağlanabilecekler.

Bir işletmenin özel bir hediye çeki teklifi sayfası yoksa Google’ın Square, Toast, Clover ve Vagaro’dan oluşan iş ortaklarından birine kaydolabilir. İşletmelerin GMB listelemeleri aracılığıyla bağış kabul etmesine izin vermek için Google, PayPal ve GoFundMe ile ortaklık kurmuştu. Destek linkleri, bu ayın sonlarında arama sonuçlarında tüketiciler tarafından görülebilir halde bulunacak.

Google’ın üçüncü parti iş ortakları tarafından ücret alınabilecek olmasına rağmen, Google bu hizmet için ek ücret talep etmiyor. Bu özellik ilk olarak ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bir “iş alt kümesine” yayılıyor.

Google, yavaş bir şekilde kullanıma sunarak bu özelliğin kötüye kullanılmasını önlemeyi amaçlamakta. Önümüzdeki haftalarda “sorumlu” bir şekilde daha fazla ülkeye, tüccara ve ortağa açık olacak şekilde genişletilecek.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları için yeni Google My Business kılavuzu

Hediye çeki veya bağış kampanyası oluşturma

İşletmeler bu özelliği kullanmadan önce kendi hediye çeklerini veya bağış sayfalarını oluşturmalıdır. Hediye çeki linkleri, desteklenen bir sağlayıcıya veya kendi web sitelerindeki bir sayfaya gidebilir. Bağış linkleri, yalnızca desteklenen bir sağlayıcıya gidebilir. Uygun işletmeler hem hediye çeki hem de bağış sayfaları oluşturabilir ve aynı anda her ikisine de link sağlayabilir.

Hediye çeki veya bağış kampanyası oluşturmak için:

 • Bilgisayarınızdan Google My Business’ta oturum açın.
  • Birden fazla konumunuz varsa, yönetmek istediğiniz konumu açın.
 • Menüden Yayınlar’ı tıklayın ve “COVID-19 desteği” ni seçin.
  • Alternatif olarak, doğrudan Google My Business ana sayfasında “Müşterilerden destek alın” seçeneğini de tıklayabilirsiniz.
 • Müşterilere bir mesaj ve en az bir link sağlayın.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için Gönder’i tıklayın.

Google My Business optimizasyonu en değerli yerel pazarlama hizmeti olarak görülüyor

Google’ın başarılı bir kampanya için tavsiyeleri

Hediye çeki ve/veya bağış linkleri eklerken, işletmeler müşterilere finansal desteklerinin ne yönde ilerleyeceğini bildirmek için kişisel bir mesaj ekleyebilir.

Google, kişisel bir mesaj hazırlarken aşağıdakilerin uygulanmasını tavsiye ediyor:

 • Samimi ve pozitif olun: Müşterilerinizle bağlantı kurun ve onlara iyi dileklerinizi sunun.
  • Örneğin: Merhaba arkadaşlar. İşletmemizi yeniden açtığımızda size tekrar hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz.
 • Odaklanın ve spesifik olun: Ne tür bir destek istediğinizi açıkça belirtin: hediye çeki satın alma, bağış veya her ikisi.
  • Örneğin: Lütfen ileride kullanabileceğiniz hediye çeklerini satın alın.
  • Örnek: Çalışanlarımıza ödeme yapmaya devam etmemize yardımcı olacak bir bağış için teşekkür ederiz.
 • Kısa ve öz yazın: Bir mesajın ideal uzunluğu 250-300 karakter arasındadır. Maksimum karakter sayısı ise 500’dür.

Google My Business nedir? Nasıl kullanılır?

Hediye çeki ve bağış linklerini kimler kullanabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi, Google bu yeni özelliğin kötüye kullanılmasını önlemek için önlemler almakta. Bu önlemlerin bazılarıysa, katı uygunluk kriterlerinin uygulanmasını içeriyor.

İşletme uygunluk ölçütleri şu an için aşağıdaki gibi

 • İşletmeler 1 Mart 2020 tarihinden önce doğrulanmış olmalıdır.
 • İşletmelerin fiziksel bir mağazası olmalıdır.
 • İşletme Profilinin sahipleri ve site yöneticileri, hediye çeki ve bağış linkleri eklemek için yayınlar özelliğini kullanabilir.
 • İşletmeler belirli ülkelerde bulunmalıdır.

Yeni listelemeler uygun değil

Yeni açılmış veya mevcut dönemde GMB listelemesi oluşturmak isteyen işletmeler, şu an için bir GMB profili talep edemez ve bağış kabul etmeye başlayamazlar. Bu özellik yalnızca GMB listelemelerini Mart ayından önce doğrulayan işletmeler için kullanılabilir. Bu, şu anda gerçekten desteğe ihtiyaç duyan bazı işletmelere katkı sağlamaya çalışırken, kötü aktörlerin bu yeni özellikleri kötüye kullanmasını da engelliyor.

Kaynak: Google Blog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...