Ana SayfaSEOGüvenlik sorunlarını gidermek için Google Search Console kullanımı

Güvenlik sorunlarını gidermek için Google Search Console kullanımı

-

Google, site sahiplerine Search Console’da güvenlik sorunlarını nasıl bulabileceklerini ve çözebileceklerini öğreten ayrıntılı bir açıklama videosu yayınladı. Video, Google’ın YouTube’daki Search Console Training video serisinin bir başka bölümü.

Video, aşağıdaki maddeler üzerinde duruyor:

  • Bir web sitesini etkileyebilecek temel güvenlik sorunları türleri.
  • Sorunları bulmak için Search Console nasıl kullanılır?
  • Hatalar düzeltildikten sonra ne yapmalı?

Sitenizi Neden Daha Güvenli Hale Getirmelisiniz? Nasıl Getirebilirsiniz?

Search Console’un güvenlik sorunları raporu

Search Console’daki güvenlik sorunları raporu, site yöneticilerini web sitelerini etkileyebilecek kötü niyetli davranışlar hakkında uyarır. Güvenlik sorunu, bir web sitesinin bir ziyaretçiye veya cihazlarına zarar verebilecek şekilde saldırıya uğraması veya kullanılmasıdır. Bunlar, Search Console’da bildirilen temel güvenlik sorunları türlerinden bazılarıdır.

Hackleme

Bir hacker, kullanıcıları başka bir siteye yönlendirmek için sayfalara kötü amaçlı kod ekleyebilir. Bir başka yaygın web sitesi hack yöntemi, anahtar kelimelerle dolu saçma cümleler içeren sayfaları otomatik olarak oluşturmayı içerir. Search Console’da sağlanan URL’lerde saldırıya uğramış içerik göremiyorsanız, bu bir cloaking örneği olabilir. Cloaking, siteleri temizlemeyi zorlaştırır, çünkü kullanıcılara arama motorlarına gösterilenden farklı içerik gösterir.

Örneğin, Search Console, saldırıya uğramayan belirli bir sayfanın saldırıya uğramış içeriğe sahip olduğunu algılayabilir. Bu, saldırıya uğramış içerik olmadığına ve Search Console’un size yanlış mesaj gönderdiğine inanmanıza neden olabilir. Ancak, Google’ın yapabildikleri göz önüne alındığında, böyle bir arama motorunun sayfayı taramasıyla gizli, spam içerikli metin ve bağlantıları görebilecek olması unutulmamalıdır.

Sosyal mühendislik

Saldırgan, kullanıcıları gizli bilgileri ifşa etme veya kötü amaçlı yazılım indirme gibi tehlikeli bir şey yapma konusunda kandırmak için kullanabilir. Bu tür bir saldırıya sosyal mühendislik denir. Bir sitenin arama sıralamalarını değiştirmesi tehlikeye girdiğinde, kullanıcıları arama sonuçlarında uyarmak için “bu site saldırıya uğramış olabilir” olarak etiketlenebilir.

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

Bir sitenin kullanıcılara zarar vermesi tehlikesi olduğunda, Google güvenli tarama teknolojisiyle etkinleştirilen tarayıcılar, dosyalar indirilirken uyarı görüntüleyebilir. Örneğin, kullanıcıları kötü amaçlı sitelere erişmek üzere olduklarında uyarmak için bir uyarı görüntülenebilir.

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

Google güvenli tarama, arama etiketlerinde arama sonuçlarının görüntülenmesinden de sorumludur, örneğin: “bu siteyi ziyaret etmek bilgisayarınıza zarar verebilir.”

Google, Search Console Doğrulamasını Kolaylaştırıyor

Google Search Console’da güvenlik sorunlarını bulma ve düzeltme

Google Search Console sends email alerts to verified site owners whenever security issues are detected on a website.

The alert will contain a link with more information on how to solve the issue, which should be addressed as soon as possible.

If you miss an email, or opted not to receive email alerts from Search Console, you can always check for security issues using the platform itself.

The Overview page in Search Console will notify site owners of any security issues that need immediate attention.

A banner will be displayed at the top of the screen like the one shown below:

Google Search Console, bir web sitesinde güvenlik sorunları algılandığında doğrulanmış site sahiplerine e-posta uyarıları gönderir. Uyarı, sorunun nasıl çözülebileceğine ilişkin en kısa zamanda ele alınması gereken daha fazla bilgi içeren bir bağlantı içerecektir. Bu tip bir e-postayı kaçırırsanız veya Search Console’dan e-posta uyarıları almamayı seçerseniz, platformun kendisini kullanarak her zaman güvenlik sorunlarını kontrol edebilirsiniz.

Search Console’daki Genel Bakış sayfası, site sahiplerine derhal ilgilenilmesi gereken güvenlik sorunlarını bildirir. Ekranın üst kısmında, aşağıda gösterilene benzer bir başlık görüntülenecektir:

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

Uyarıyı tıkladığınızda güvenlik sorunları raporuna yönlendirilirsiniz.

Rapor, web sitenizle ilgili tüm güvenlik sorunlarının bir listesini içerir.

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

Güvenlik Sorunlarını Giderme

Güvenlik sorunları raporundayken, belirli bir sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek için panellerden herhangi birini genişletebilirsiniz. Tespit edilen sorunlardan herhangi birinin nasıl çözüleceğine ilişkin talimatlara yönlendirecek “daha fazla bilgi edinin” bağlantısına bakabilirsiniz.

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

Google, güvenlik sorunları raporunda listelenen tüm hataların düzeltilmesini önerir.

Etkilenen tüm sayfalardaki tüm sorunlar giderildiğinde, “İnceleme Talebi” butonuna tıklayın.

Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

İnceleme talebi gönderirken güvenlik sorunlarını düzeltmek için neler yapıldığını açıklamanız istenecektir.

Google’a göre iyi bir talebin, aşağıdaki üç özelliğe sahip olması gerekiyor:

  • Web sitenizdeki sorunu iyi açıklaması
  • Sorunu çözmek için attığınız adımları açıklaması.
  • Çabalarınızın sonucunun dökümanları.
Using Google Search Console to Find & Fix Security Issues

İncelemelerin tamamlanması birkaç gün sürer, ancak bazıları bir veya iki hafta sürebilir. Google Search Console, inceleme tamamlandığında bir bildirim gönderir.

Videonun tamamını izlemek için, lütfen tıklayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...