Ana SayfaSEOSEO etkinliğini ölçmenin 4 akıllı yolu

SEO etkinliğini ölçmenin 4 akıllı yolu

-

SEO çalışmalarında etkinliğin ölçülmesi oldukça önemli. İşte sizler için derlediğimiz SEO etkinliğini ölçmenin 4 akıllı yolu rehberi.

SEO etkinliğini ölçmenin 4 akıllı yolu

Trafik

Haftalık olarak SEO trafiğini ölçmek hem kolay hem de yapılması gereken bir işlemdir. Ancak bu ölçümde bazı detaylara dikkat edilmeli. Search Console üzerinden yapacağınız kontrollerde trafiğinizi kolayca analiz edebilir, önceki dönemlere göre karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu aşamada sitenizin ya da şirketinizin popüler markasından ziyade marka olmayan anahtar kelimelere odaklanılmalıdır. Marka trafikleri ayrı analiz edilmelidir. Anahtar kelimelerdeki pozisyonlarını ve bu kelimelerden aldığınız trafikleri Console üzerinden kolayca görebilirsiniz.

Trafik analizlerinde; mevsimsel etkiler, aydan aya, çeyrekten çeyreğe ve yıldan yıla kontroller yapılmalıdır. Böylece SEO çalışmalarınızın sitenizde ne kadar etkili olduğunu da grafiklerle karşılaştırabilirsiniz.

Sıralama

Mevcut anahtar kelimelerin sıralamaları da oldukça önemlidir. Ancak sıralamalarda sadece mevcut pozisyona bakılarak geçilmemeli. Bu nedenle aşağıdaki önerileri de göz önünde bulundurmalısınız.

  • Hedef anahtar kelimeleriniz zaman içinde nasıl sıra alıyor? (Aylık, çeyrek, yıl)
  • Sayfaların sıralamaları nasıl?
  • Hedeflerinize ulaşabiliyor musunuz?
  • Sitenizdeki trendler neler?
  • Sıralamalarda düşüş ve yükselişler ne yönde?

Google Search Console’u kullanarak tek tek sayfalara bakabilirsiniz.

Dönüşümler

SEO etkinliğindeki en önemli kısımlardan birisi de dönüşümler. Organik aramalarda görünmenin ve bu görünümlerin tıklama ile sonuçlanması, dönüşüm olarak tanımlanmaktadır. Bunun için GA4’ü kullanmak, daha derinlemesine analiz imkanı sağlayacaktır. Bu aşamada her bir içeriğinizin farklı bir dönüşüm amacı olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle hem arama motorlarında hem de sayfalarınızdaki dönüşümleri ölçmeniz gerekir. Öyle ki sitenizde bir e-kitabın indirilmesini istiyorsanız o sayfadaki nihai hedeflerden birisi ziyaretçilerin sayfadan e-kitap indirerek ayrılmasıdır.

Bağlantılar

Bağlantılar SEO için oldukça önemli. Sıralama faktörü olan bağlantılar, içeriğinizin etkisini ölçmeye yardımcı olabilirler. SEO’nun genel amacı, anlamlı trafik sağlamaktır. Bağlantıların kaç tane olduğunu saymak yerine değerli olmasına odaklanmalısınız. Bu nedenle kontrollerde bağlantılar üzerinden ne kadar ziyaretçi kazandığınızı kontrol edin. Google için bağlantılar üzerinden gelen trafik oldukça kıymetli. Bu nedenle bağlantılarınızı da sık sık kontrol ederek trafik ve kazanımları için değerlendirin.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı SEO için nasıl kullanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

 Ücretsiz SEO Aracı GTMetrix

0
GTMetrix, web sitelerinin performansını ölçen ve analiz eden bir çevrimiçi SEO aracıdır. Bu araç, web sitelerinin hızını, yüklenme süresini ve genel performansını değerlendirmek için...