Ana SayfaSEOSEO'da büyük web sitelerine karşı nasıl rekabet edebilirim?

SEO’da büyük web sitelerine karşı nasıl rekabet edebilirim?

-

Oldukça rekabetçi bir sektörde bir internet siteniz mi var? SEO’da Büyük Web Sitelerine Karşı Nasıl Rekabet Edebilirim?

Örnek bir senaryo kuracak olursak online meyve ve sebze satan bir internet sitesine sahipsiniz ve rakibiniz piyasadaki bütün anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkıyor. Bunun gibi durumlarda neler yapmalısınız?

En iyisi olmak her zaman özneldir ve seo’da en iyi olmak yüksek arama hacimlerine sahip anahtar kelimelerinde 1.sırada olmak anlamına da gelmez. Bu gibi senaryolarda rakiplerimizden önce kendi internet sitemizi incelememiz ve kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmamız gerekiyor. Rakiplerinize erken ve çok fazla konsantre olmak kendi internet site içi deneyimini unutmanızı sağlayabilir, bu da gözden kaçırdığınız kullanıcı deneyimleri ile size oturum sürelerinde ve geri dönen kullanıcılarda düşüş yaşatabilir.

Rakibinizin açıklarını arayın!

Arama motorlarında rakiplerinizin kıskandığınız sıralamalarını gördüğünde ilk olarak taklitçi olmamaktır. Eğer rakibinizdeki internet sitesinin içeriklerini ve konseptini taklit ederseniz kolay bir şekilde başarılı olamazsınız.

Bunun dışında Büyük Web Sitelerine Karşı Rekabet ederken ilk olarak kendi internet sitenizin düzenli olduğuna emin olun. Eğer kendi internet sitenizle kullanıcıların ihtiyaçlarını, aradığı içeriği sunamıyorsanız rakibinizi ne kadar taklit ederseniz edin başarısız olursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken yayına aldığınız içeriklerin kitlenize hitap edip etmediğinden emin olmanız. Sadece anahtar kelimelerde çıkmak için hazırlayacağınız içeriklerde anahtar kelimeleri barındırsanız da kullanıcıya içerik bilgi vermeyeceğinden sıralama alsanız bile kısa süre içerisinde sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz: site ve içerik kalitesini tamamladıktan sonrasında artık kendi rakiplerinizi inceleyebilirsiniz fakat site içi raporlamalar da alarak kendi internet sitenizin hatalarını gidermelisiniz.

SEO Performansınızı Ölçme | Google Arama Merkezi

Ama saldırmayın!

Kendi internet sitemize güvenimiz tamamsa artık rakiplerimizin açıklarını arayabiliriz, bu açıklar herhangi bir güvenlik açığı olarak algılanmasın. Rakiplerimizin SEO tarafında ne gibi açıkları var öncelikle bunları tespit etmemiz gerekiyor. Bu anlatımı bir senaryoyla örnekleyecek olursak rakibimizin belirli bir ürünü internet sitesinde yayınlanıyor fakat ürün hakkında yeterli bilgi vermiyor, ürün açıklamalarını tüketici gözüyle inceleyerek rakipte verilmeyen bilgileri kendi internet sitemizdeki ürün açıklamasına eklemeliyiz.

Rakiplerinizin Backlinklerini Nasıl Bulabilirsiniz?

Rakibiniz bir ürünle ilgili ana anahtar kelimede hakimse siz de o ürünle ilgili başarılı olabileceğiniz daha az arama hacmi olan kuyruk anahtar kelimeleri analiz ederek bu anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapın.

Büyük Web Sitelerine Karşı Nasıl Rekabet Edebilirim sorunsalında en büyük nokta ana anahtar kelimelere hızlı bir şekilde girmemiş olmak. Kuyruk anahtar kelime olarak adlandırılan ve daha uzun anahtar kelimeleri başlangıç olarak tercih etmek sizleri zamanla daha başarılı bir hale getirebilir.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...