Ana SayfaSEOSEO'da Yönlendirme Hataları Neler?

SEO’da Yönlendirme Hataları Neler?

-

Web sitelerinde çoğu zaman çalışmayan veya kullanılmayan sayfaların yönlendirilmesi gerekebilir. Bu, SEO için oldukça doğal ve gerekli bir çalışmadır. Özellikle 404 hatası veren sayfalar için sıklıkla 301 yönlendirmesi yapılır. Fakat bu yönlendirmeler sırasında dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. Doğru bir SEO çalışması için yapılan işlemlerde dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde sayfalar düzeleceğine daha karmaşık bir yapıya dönüşebilir. Şimdi dilerseniz SEO alanında yönlendirmeler sırasında yapılan hataların bazılarına yakından bakalım.

İç Linklemeleri Düzeltmemek

Yönlendirme yaptıktan sonra sitenizin içerisinde bulunan alakalı iç linkleri kontrol etmelisiniz. Eğer bu çalışmayı atlarsanız, yönlendirme yaptığınız sayfa, site içinde barınmaya devam eder. Bu da, daha çok 404 hatasına neden olur.

Bu durumu önlemek için yönlendirmesini yaptığınız sayfa eğer iç linklerinizde yer alıyorsa, onları tespit edip yeniden oluşturmalısınız.

iç linkleri düzeltmek

Ana Sayfaya Yönlendirmek

Tüm yönlendirilecek sayfaları ana sayfaya yönlendirmek mantıklı bir karar olmayacaktır. Yönlendirilmesi yapılacak olan sayfaların mutlaka alakalı sayfalara aktarılması gerekir. Örneğin A sayfası B sayfasına yönlendirilecekse, her ikisinin içeriğinin birbirine yakın olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Google’dan John Mueller’de bu konuyla ilgili şunları söylemiştir:

“Her şeyi ana sayfaya yönlendirmek gerçekten kötü bir tercih, çünkü eski içerikle ilişkili tüm sinyalleri bu şekilde kaybediyoruz”

Yönlendirme Yapmamak

SEO çalışmaları sırasında yapılan bir diğer işlem, 404 veya başka kodlu hata veren sayfaların yönlendirilmesidir. Eğer bu yönlendirmeleri ihmal ederseniz sayfanız hata veren sayfalarla dolup taşar. Zamanla bu sayfalar kullanıcı deneyimini düşürür ve ek olarak sitenin SEO puanını da geriye çeker. Son olarak sitenin içerik açısından da zayıflamasına neden olabilir.

404 hatası veren sayfaları yönlendirmemek

Her Zaman 301 Yönlendirmesi Yapmak

Sayfa daima 301 yönlendirmesine ihtiyaç duymayabilir. Bu noktada 301 yerine başka kodlar gerekli olabilir, 302, 308 veya diğer kodlar gibi. İlk olarak yönlendirilecek sayfanın SEO açısından hangi koda ihtiyaç duyduğunu tespit etmek gerekir. Ardından yönlendirilmesi doğru bir şekilde tamamlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?