Ana SayfaSEOSesli Arama nedir?

Sesli Arama nedir?

-

Google, Amazon ve Apple gibi bir çok büyükten küçüğe firmaların kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla kullandığı Sesli Arama nedir?

İnternet ve teknoloji çağının gelişmesiyle birlikte kullanıcıların işini kolaylaştırmaya yarayan Sesli Arama, telefondan tablete hatta bilgisayarlarda dahil kullanılabiliyor. Kullanıcının tercih ettiği dil ve ülke ayarlarına göre sesli aramalar kullanıcının bir çok isteğini yerine getiriyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda kullanımını arttıran Sesli Arama özelliği, Amazon ile birlikte arabalara da dahil oluyor. Mobil cihazların desteği olmadığında Türkçe CEYD-A, Arabalar için Amazon Alexa, Android telefonlar için Google Asistan ve iPhone telefonlar için de Siri bulunuyor. Her platform ve kullanım alanına göre farklı yapımcılar tarafından üretilmiş sesli arama asistanları kullanıcılara yardımcı oluyor.

Sesli Arama nedir?

Sesli Arama nedir sorusundan önce ilk olarak 2017 yılında kullanım oranında büyük artış yaşayan Sesli Arama, 2017 yılında dünya genelinde %20 kullanım oranına sahipti. Sesli arama Google ve iPhone ile ünlenen yardımcı bir hizmettir. Özellikle telefonda yoğun bir şekilde kullanılan özellik kullanıcının cihazlarla ses ile işlem yapmasını sağlayan akıllı hizmettir. Kullanmak için sadece cihaza daha öncesinde belirlenen şekilde seslenmek gerekli. Örneğin iPhone için “Hey Siri” iken Google için “Ok Google”. Akıllı asistanlara seslendiğimiz anda sizi dinlemeye başlıyor ve istediğinizi yapıyor. Örneğin “Ahmeti ara” şeklinde seslenirseniz rehberde bulunan Ahmet kişisini bulup arayacaktır. Mobil konuda kullanım oranıyla rekor kıran Sesli Arama telefon kullanım oranının çokluğundan dolayı olabiliyor.

Geçtiğimiz yılda ise sadece Google üzerinden yapılan aramaların günlük toplamı 3.5 milyara ulaşırken 3’te 1’i sesli aramalar ile birlikte yapıldı. Kısa sürede ise bu rakamın yarısından çoğu olacağı öngörülüyor.

Sesli Arama ve SEO İlişkisi

Evergreen Content Nedir? Taze ve Ölümsüz İçerikler!

SEO uzmanları tarafından da merak edilen sorulardan birisi olan Sesli Arama ve SEO ilişkisi oldukça kuvvetlidir. Kullanıcılar sesli arama asistanlarına genelde sorular soruyor. Burada da karşımıza her internet sitesinin düzenli ziyaretçi alması için gerekli olan Evergreen content geliyor. İnternet sitemizde bulundurduğumuz Taze ve ölümsüz içerikler ile kullanıcıların merak ettiği sorulara yönlendirebilirsiniz. Örnek verecek olursak Google Asistana sorduğumuz “Teknoloji Nedir?” sorusunun cevabını verecek ve sürekli olarak sorulan soruyu cevaplayacak nitelikte içerikler girmemiz gerekiyor. Bu da kullanıcının akıllı asistanlara sormuş olduğu soruların hızlı ve net bir şekilde sizin içeriğiniz ile karşılaşmasını sağlayacak. Sesli asistan uyumlu makale hazırlamak için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz.

  1. Sesli asistan kullanan kullanıcılar hızlı ve basit cevaplar istiyor. Bunun için de ziyaretçilerin hızlı ve kolay bir şekilde cevap alabileceği bir makale oluşturun.
  2. Sesli asistanların sizin makalenizi önermesi için de arama motoru optimizasyonu konusunda da yatırım yapın.
  3. İhtiyaç olan konuyla alakalı içerikler yazın.

İhtiyaca ve asistana bağlı olarak bir çok konuda yardımcı olan Sesli Arama ve Sesli Asistanlar hayatımıza bir çok noktaya girmeye başladı bile.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...