Ana SayfaTasarımShutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri

Shutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri

-

Tasarımcıların vazgeçemediği ve popülerliğini başarıyla sürdüren görsel stok kaynağı Shutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri analizini geçtiğimiz günlerde yayınladı. Yıl boyunca yapılan arama artışlarını ve milyarlarca görsel, video ve müzik analiz eden Shutterstock’a göre, major olarak belirttikleri 3 başlık 2019 yılı içinde önemli boyutta karşımıza trend olarak çıkacak gibi görünüyor. Bu 3 major trendi izleyen başlıklar ise yükselen trendler arasında gösterilerek sıklıkla karşılaşacağımızın ipuçlarını gösteriyor.

Tasarımcılar için SEO İpuçları

2019 Majör Tasarım Trendleri

  • Zine Kültürü

Nedir bu Zine diyebilirsiniz ancak görseniz tanırsınız diyebileceğimiz bir tarz aslında. Aramızda gazete, dergi gibi mecralardan insanları ve objeleri kesip bir kağıt üzerinde birleştirmiş olanlar varsa bunun dijital çağdaki karşılığı demek çok da yanlış sayılmaz. Shutterstock’un Çağdaş Sanat Kolajı olarak da adlandırdığı bu trend, temel kolaj prensiplerine dayanan ve daha çok sosyal medya odaklı olarak ortaya çıkmış. Kağıt kesimlerine benzerliği, kalın kontur kenarları ve rengarenk olmalarıyla oldukça göze çarpan ve dikkat çekici tasarımlar yapmak mümkün. Pinterest’te kaybolmayı sevenlerin de karşısına çokça çıkmış olmalı ve ilk sırada olmasına şaşırmamak gerek.

zine culture

  • 80’lerin Zenginlikleri

Altın zincirler ve hayvan desenleriyle 80’lerin tarzı modadan sonra tasarımlara da majör olacak seviyede yansımış görünüyor. Yıl boyunca yapılan aramalarda en yüksek oran Elegance desen görünürken onu sırasıyla zincir baskısı, yılan derisi deseni ve leopar desenleri izlemiş.

80ler

  • Dünün Yarını

Eskilerin yeniden yeni olacağını savunan bu trend, parlak neon renkler, ışık ızgaraları ve canlı synthesizer’lara ve daha çok mor, mavi, pembe renklere odaklanıyor. Kullanıcıların en çok aradıkları sırasıyla; Synthwave, Retrowave ve Duotone.

dunun yarini

 

 

 

dünün yarını

Google’ın Sevdiği Site Tasarımları

2019 Yükselen Tasarım Trendleri

Shutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri raporunda major olarak belirtilen bu 3 başlıca trendin hemen arkasından ise yükselen trendler sıralanıyor. Bu yükselen trendlerden hangisinin daha popüler olacağını da yıl içinde göreceğiz.

Plastiğin Ötesi

Bilinçli tüketici olma yolunda yapılan çalışmalar ve plastikten arınmış bir dünya hayalleri tasarımları da etkileyecek gibi görünüyor. Plastik içermeyen arayışı %729 seviyelerindeyken arkasından bambu diş fırçası ve kenevir aramalarının geldiği görülüyor.

Kawaii

Japonya’nın sevimli karakterleri tüm dünyada oldukça popüler durumda. Pastel renkli neşeli görünümleriyle sıcak ve pozitif bir tarz yansıtmak mümkün.

Kalamkari

Hint kumaşı üzerine baskı ve boyama sanatı olan Kalamkari ise doğal renkler ile karmaşık desenleri harmanlayarak geleneksel bir görüntü yansıtıyor.

Rokoko Romance

Dramatik eski modeller, yapraklı altın parşömenler, çiçekler gibi zengin ve ayrıntılı bir sanat olarak bilenen Rokoko, romantik alt tonları, zarif renkleri ve kıvrımlı çizgileri ile web tasarımlarında da tercih edilen trendlerden biri olmuş.

Prizma

Renklerin modası asla geçmiyor ve Shutterstock prizma trendinin de bunu yansıttığını belirtiyor. Gökkuşağının her renginin parlak, geometrik ve 3D şekillerle kullanması oldukça revaçta.

Hipnotik

Tekrarlayan desenler, dönen spiraller, parlak renklerin yarattığı soyut ve dinamik algısı dijital çağa ayak uydurmak isteyenler için en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Bu trendi belirleyen aramalar ise Poly art, Kaleidoscope ve Hypnotic.

Her Gün Fütürizm

Teknolojinin sınırları zorladığı her gün yeni bir dil ve sembolojinin ortaya çıktığını vurgulayan Shutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri analizi, bu konudaki aranma oranlarını Esports, Face ID ve RPA olarak sıralamış.

Minimalizm ve sadelikten yana olan göz ardı edilemeyecek bir kesim varken Shutterstock 2019 Yaratıcı Tasarım Trendleri minimalizm ve sadelikten yana değil gibi görünüyor. Sizce 2019 yılının tasarımlarında sadelik mi kazanır göz alıcı dikkat çeken tasarımlar mı?

1 Yorum

  1. Görsel tasarım giderek karmaşıklaşıyor. Ama uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Ne varsa sadelikte var. Yazı için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...