Ana SayfaPazarlamaSite Hızı Ziyaretçilerin Satın Alma Kararını Nasıl Etkiliyor?

Site Hızı Ziyaretçilerin Satın Alma Kararını Nasıl Etkiliyor?

-

Site ziyaretlerinde açılış hızının önemini biliyoruz. Peki site hızı ziyaretçilerin satın alma kararını nasıl etkiliyor?

Site Açılış Hızı Kullanıcılar İçin Önemli

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi site açılış hızı kullanıcılar için oldukça önemli. Öyle ki ziyaret edilmek istenen site 3 saniyeden geç açılıyor ise, siteyi ziyaret etmek isteyen kişilerin %90’ı ziyaretten vazgeçiyor.

Tarayıcı Önbellekleme Nasıl Yapılır?

Peki Site Hızı Ziyaretçilerin Satın Alma Kararını Nasıl Etkiliyor?

Unbounce’ın yayınladığı sayfa açılış hızı raporuna göre ziyaretçilerin yaklaşık %70’i, bir web sitesinin yüklenme süresinin satın alma isteklerini etkilediğini belirtiyor.

Ayrıca yapılan araştırmaya göre pazarlamacıların %81’i sayfa açılış hızının dönüşümlerini etkilediğinin farkında ancak bu durumu öncelikli bir mesele olarak görmeyip geri plana atıyor.

Pazarlamacıların yaklaşık %73’ü sayfa hızını iyileştirmenin ya acil ya da çok acil olduğunu düşünüyor. Pazarlamacıların yalnızca %3’ü ise sayfa açılış hızını iyileştirmenin 2019’da en büyük önceliği olacağını belirtiyor.

Site Açılış Hızı Optimizasyonu Önemli midir? Nasıl Yapılır?

Site Açılış Hızı Sadece Satın Alma İşlemlerini Etkilemiyor

Rapora göre, çoğu web sitesinin açılış hızı çok yavaş ve ortalama açılış hızı 15 saniye. Ziyaretçilerin %90’ından fazlasının site açılış hızında 3 saniyeden fazla beklemesi halinde ziyaretten vazgeçeceği düşünüldüğünde 15 saniyelik bir ortalama kabul edilemez bir süre.

Sayfa açılış hızı sadece ziyaretçi sayısı ve satın alma eğilimlerini etkilemekle kalmıyor, sitenin arama motorları gözündeki sıralamasını ve hatta ücretli arama sonuçlarındaki sıralamasını bile etkiliyor.

Bu veriler Unbounce’ın site hız istatistikleri ve 750 tüketici ve 395 pazarlamacının yanıtlarına dayandırılarak oluşturulan raporunda yer almaktadır.

Eğer sizin de satış yaptığınız bir site ve/veya içerik ürettiğiniz herhangi bir siteniz varsa öncelikle site açılış hızına dikkat etmeniz oldukça önemli. Özellikle e-ticaret siteleri için site açılış hızının optimize edilmesi ve sitenin en kısa sürede açılmasının sağlanması en birinci öncelik olmalıdır.

Kaynak : Unbounce – Page Speed Report 2019

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...