Ana SayfaSEOSiteleri taşırken nofollow kullanımı nasıl olmalı?

Siteleri taşırken nofollow kullanımı nasıl olmalı?

-

Google, siteleri bir alan adından diğerine taşırken nofollow kullanımını önermiyor. Google webmasters trend analistleri ekibi, yeni podcast serisinin ilk bölümünde nofollow bağlantılarının karmaşıklığını tartıştı. Bir nevi Siteleri taşırken nofollow kullanımı nasıl olmalı? sorusunun cevabını da paylaşmış oldular. Podcast, “arama” ile ilgili konuları tartışmak ve gelecek projeler hakkında bilgi paylaşmak için Google’dan John Mueller, Martin Splitt ve Gary Illyes’i bir araya getiriyor.

Search Off the Record(Kayıt Dışı Arama)’un ilk bölümünde Google, nofollow bağlantılarını kullanmanın yarardan çok zarar verebileceği durumu açıklıyor.

Illyes, ileride bir noktada kullanıma sunulabilecek nofollow bağlantılarındaki değişikliklerle ilgili bir başlangıç yapıyor.

Google’ın nofollow, sponsored ve ugc bağlantı özellikleri SEO’yu nasıl etkileyecek?

Nofollow linklerindeki değişiklikler

Site sahipleri ve SEO uzmanları, Google’ın nofollow üzerine yapılacak büyük değişikliklerin ne zaman yayınlanacağını bilmek istiyor. Eylül 2019’da Google, nofollow özelliğine bir yönerge yerine bir ipucu olarak davranmayı planladığını açıkladı. Bu değişikliğin Mart 2020’ye kadar tamamlanmış olması gerekiyordu ancak Google’ın programın gerisinde kaldığı anlaşılıyor.

Bununla birlikte Illyes üzerinde çalışılmakta olan nofollow’da daha da fazla değişiklikten bahsetti ve nofollow’un en iyi çözüm olmadığına değindi.

Siteleri taşırken nofollow kullanmayın

Gary Illyes’in açıkladığı gibi, siteleri bir alandan diğerine taşırken nofollow bağlantılarını kullanmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle, eski bir siteden yeni bir siteye bağlantı söz konusu olduğunda, Google bu bağlantıları izleyebilirse site sahipleri için daha yararlı olacaktır.

Illyes, Google’ın gelecekte bu sorunu ele alabilecek değişiklikler üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Şimdilik, en azından, en iyi çözüm düz bağlantılar kullanmaktır.

“Web için ve muhtemelen web yöneticileri için yararlı olacağını düşündüğüm birkaç şey üzerinde çalışıyoruz…

Örneğin, taşındıklarında yeni bir siteye yönlendirme yapabilen siteleriniz var ve “bizi yeni sitemizde ziyaret edin” bağlantısını bırakıyorlar.

Genellikle bu bağlantılar nofollow bağlantılardır. Örneğin, bu bağlantıları takip etmemiz ve web yöneticilerinin yeni sitelerini daha hızlı keşfetmelerine yardımcı olmamız çok yararlı olacaktır. ”

Nofollow Etiketinin Kullanımı Ve Detayları

Nofollow özelliğinde yaklaşan değişiklikler

Illyes, nofollow özelliğine gelebilecek veya gelmeyebilecek diğer değişiklikler hakkında bazı bilgiler paylaştı. Google, nofollow özelliğinin kötü amaçlı siteleri keşfetmenin bir yolu olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemeye çalışıyor.

“Biz de başka şeyler düşünüyoruz. Bunları gerçekten adlandırmak istemiyorum çünkü aslında hiç olmayabilirler. Sonradan gerçekleşmeyecek bir şeyi şimdi konuşmak kötü olabilir.

Ancak bunu düşünürseniz, bu nofollow bağlantıları, örneğin kötü amaçlı siteleri keşfetmek için çok, çok yararlı olabilir. İndirmelere zorlayanlar ve hatta spam yapanlar…

Bence nofollow bağlantıları [bu gibi durumlarda] yararlı olabilir ancak bunları nasıl kullandığımız hakkında henüz söyleyecek bir şeyim yok. ”

Illyes, bu değişiklikler gerçekleşmeyebileceği için, çok fazla açığa vurmamaya dikkat ediyordu, ancak üzerinde çalışıldığını doğruladı. Şu anda Illyes’in kişisel olarak dahil olduğu ve nofollow’un kötü amaçlı siteleri keşfetmek için yararlı olup olmayacağını belirlemek için üç projesi var.

Nofollow bağlantıları hakkındaki tartışmadan sonra, podcast yeni Core Web Vitals, evden çalışmanın zorlukları ve daha fazlası gibi konuları ele aldı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası nasıl düzeltilir?

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası nasıl düzeltilir?

0
““noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası” dizin raporunda yer alan bir hata mesajıdır.  Search Console’da yer alan dizin raporu nedir? Search Console'da yer alan dizin raporu,...
Yapay Zeka ve Pazarlama

Yapay Zeka ve Pazarlama