Ana SayfaSEOŞok! Türkiye'de Google Shopping kapanıyor

Şok! Türkiye’de Google Shopping kapanıyor

-

Google, e-ticaret siteleri için önemli bir satış kanalı olan Google Shopping ile ilgili bir açıklama paylaştı. Yaptığı açıklama ise şok etkisi yaratacak cinsten, Türkiye’de Google Shopping kapanıyor.

Türkiye’de Google Shopping kapanıyor

Ürünlerini tanıtmak için reklamverenlerin oldukça sıklıkla tercih ettiği Google Shopping internetten aranılan ürünlere hızlı ve kolay biçimde ulaşılmasını sağlıyor. Burada hem Google hem de küçüklü büyüklü binlerce satıcı için fayda sağlayan bu hizmet hem arama sonuçlarında bir snippet olarak hem de arama sonuçları sekmeleri arasında “Alışveriş” sekmesi altında yer alır ve ortalama reklam verilerine göre %20 daha etkili olmakta. Hem daha düşük dönüşüm maliyeti sunan hem de dönüşüm miktarını arttıran bu özel reklam kanalı hakkında Google’ın yaptığı açıklama Türkiye için önemli bir sıkıntıyı gösteriyor. Çok yakın zamanda Türkiye’de Google Alışveriş kapanacak.

Google Shopping neden kapanıyor?

Google’dan yapılan açıklamada Rekabet Kurumu’nun aldığı bir karar ile Google’ın alışveriş karşılaştırma servislerine eşit davranması yönünde verdiği karar ile kapanma kararı alındı ve Google Alışveriş kapanıyor.

Google’dan yapılan açıklama:

“Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor. 

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. “

Google, e-ticareti komisyonsuz satışlarla sallayacak

Google Shopping ne zaman kapanıyor?

Google’ın açıklamasında paylaştığı bilgiye göre Google Alışveriş reklamları 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren arama sayfalarından kaldırılacak.

Kaynak: Google Blog

Google Shopping’in kapanmasını etkileri neler olacak?

Google Shopping kapandığında buradaki boşluğu Google Arama’daki tıklama başı maliyetleri artacak olan arama reklamları ile kapatmak tek başına mümkün olacak gibi görünmüyor. Burada işletmelerin ve özellikler büyük sıkıntı yaşayacak olan kobilerin sosyal medya hesaplarına ağırlık vermesi ve reklam bütçelerini o tarafa kaydırmaları olası görünüyor. Google tarafında önemli değişiklik ise SEO tarafında yer alacak ve çok daha önemli bir dijital pazarlama mecrası olarak ön plana çıkacak.

Bu noktada çalıştığınız SEO ajansı oldukça önemli bir hal alacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?