Ana SayfaSEOGoogle, e-ticareti komisyonsuz satışlarla sallayacak

Google, e-ticareti komisyonsuz satışlarla sallayacak

-

Google, “Google’da Satın Al” seçeneği üzerinden yapılan satışlar için ücretlerden feragat ederek perakendecilerin arama sonuçlarında ürün satmasını ücretsiz hale getirmektedir. Google komisyonsuz satış ile e-ticaretin seyrini değiştirmeye hazırlanıyor.

“Google’da satın al”, müşterilerin Google arama sonuçlarından ayrılmadan ürün satın almalarını sağlayan bir ödeme seçeneğidir.

Ürünleri doğrudan Google’dan satın alma seçeneği, arama sonuçlarındaki alışveriş listelerini tıkladıklarında müşterilerin kullanımına sunulur.

Google’da Satın Al – Buy On Google

Diğer çevrimiçi ödeme sağlayıcıları gibi Google da platformu aracılığıyla yapılan satışlar için her zaman bir komisyon ücreti talep etmiştir. Şimdi, bir pilot çalışmada müşteriler “Google’da satın al” seçeneği ile alışveriş yaptığında Google sıfır komisyon ücreti alıyor.

“Bugün, perakendecilerin Google’da satışını kolaylaştırmak için önemli bir adım daha atıyoruz. Yakında, Google’da Satın Al ödeme deneyimimize katılan satıcıların artık bize bir komisyon ücreti ödemeleri gerekmeyecek. ”

“Google’da satın alın” ile Google komisyonsuz satış

“Google’da satın al” alışveriş listelerinde bulunan çeşitli ödeme seçeneklerinden yalnızca biridir ancak diğer seçeneklerin tümü ayrı bir satış sayfasını ziyaret etmeyi gerektirmektedir.

“Google’dan satın al” teklifinin diğer ödeme seçeneklerine göre sağladığı en büyük avantaj, kolaylaştırılmış satın alma işlemidir. Müşteriler tam anlamıyla Google’da alışveriş yaparlar. Yani alışverişi tamamlamak için başka bir sayfayı ziyaret etmeye gerek yoktur.

Bugünün “Google’da Satın Al” duyurusu yalnızca müşteriler için uygun bir seçenek olmakla kalmaz, aynı zamanda işletmelerin online ürün satmasının en uygun yollarından biri haline gelir.

Google, e-ticaret dünyasını çeşitli şekillerde etkili bir şekilde sarsmaktadır.

Yeni ödeme alanı

Google, Shopify ve PayPal gibi rakipler aracılığıyla ürün satamayan işletmelere giriş engelini azaltmayı amaçlamaktadır. Bu gelişme ödeme alanını belirli bir seviyeye getirir ve daha fazla şirketin işlerini online yapmasına izin verir.

Google bir duyuruda şunları belirtiyor:

“Komisyon ücretlerimizi kaldırarak, iş yapma maliyetini düşürüyoruz ve her ölçekteki perakendecinin doğrudan Google’da satışını daha da kolaylaştırıyoruz.

PayPal ve Shopify ile rekabet

Web’in önde gelen ödeme sağlayıcılarının çoğu perakendecilerin platformlarını kullanarak iş yapmaları için ciddi ücretler almaktadır. Hepsi bu kadar online iş yapmanın maliyetinin bir parçası… ya da artık değil mi?

Birden fazla perakendecinin çevrimiçi ödemeleri kabul etme ve komisyon ücreti ödememe seçeneği vardır. Bu, Google’a diğer ödeme sağlayıcılarına göre rekabet avantajı sağlar.

Aynı ürün hem “Google’da Satın Al” hem de bir rakip aracılığıyla satılırsa, satıcı “Google’da Satın Al” satın alma işleminden daha fazla kar elde etmiş olur. Bunu göz önünde bulundurarak, perakendeciler karlılıklarını artırmak için ‘Google’da Satın Al’ aracılığıyla satışları artırmaya odaklanabilirler. Bu da Shopify ve PayPal gibi platformlar için rekabet yaratacaktır.

Bununla birlikte Google, rakip platformlardan daha fazla çalışmayı düşünüyor. Bu konuya daha sonra gireceğiz.

Google’ın bundan çıkarı ne?

Sıfır komisyon karşılığında, Google bir kullanıcıyı Google arama sonuçlarında tutmanın getirdiği avantajlardan yararlanır.

Birisi Google ekosisteminde ne kadar uzun kalırsa Google, reklam yayınlayarak ve veri toplayarak o kadar çok para kazanır. Orada perakendeciler için trendi yakalamak anlamına geliyor.

Google üzerinden her satış yapıldığında, perakendecinin web sitesini ziyaret etmeyen bir müşteri daha olur. Bir yandan da perakendeci sıfır komisyon ücreti nedeniyle Google satışından daha fazla gelir elde edecektir. Öte yandan, perakendeci kendi satış sayfalarına özgü olası çapraz satış yaratma fırsatlarını kaçırmaktadır.

Bir müşteri bir perakendecinin web sitesini ziyaret ettiğinde, müşteri sadakati için önemli olan üyelikler veya posta listeleri gibi şeyleri seçebilir. Bu, işletmelerin sıfır komisyon tarafından kolayca yönetilmeden önce dikkate alması gereken bir şeydir.

Google Alışveriş’teki diğer güncellemeler

İşte Google Alışveriş platformundaki bazı ek güncellemelerin kısa bir özeti.

  • Shopify ve PayPal ödeme işleme seçenekleri olarak seçilebilir.
  • Google, yaygın olarak kullanılan ürün feed’i biçimlerini etkinleştiriyor. Bu, perakendecilerin verilerini yeniden biçimlendirmek zorunda kalmadan stoklarını bağlamalarına olanak tanıyor.
  • Yeni bir seçenek, perakendecilerin Google’ın mevcut veritabanından çekerek ürün bilgileri (resimler veya teknik özellikler gibi) eklemesine izin verecektir.
  • Yakında, Google Alışveriş sekmesine yeni bir küçük işletme filtresi eklenecek

Bugün açıklanan her şey ilk olarak ABD’de başlayacak, uluslararası lansmanların bu yıl sonunda ve 2021 başlarında olması bekleniyor.

Pilot gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bekleme listesine katılmak için kaydolun.

Kaynak: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...