Ana SayfaSEOSSS Zengin sonuçlardan kalkıyor mu?

SSS Zengin sonuçlardan kalkıyor mu?

-

Google arama motoru yöneticisi John Mueller SSS zengin sonuçlarının kaldırılıp kaldırılmadığı hakkında canlı yayında açıklama yaptı. SSS zengin sonuçlarını kullanarak arama sonuçalrında içeriğimiz hakkında daha faza bilgiyi kullanıcıya göstererek kullanıcıyı sitemize gelmesi için teşvik ediyorduk ancak SSS zengin sonuçları hakkında önemli değişiklikler son zamanlarda gözümüze çarpıyordu.

SSS zengin sonuçlarını kimi zaman hiç görmüyor her arama sonucunda bu verilerin arama sonucunda gösterilmediğiniz SEO uzmanları fark etti ve bu durumu John Mueller’e sordu. John Mueller’in cevabı ise oldukça dikkat çekti.

Etkileşim almanızı sağlayacak 4 içerik türü

SSS Zengin sonuçlar nedir?

SSS Zengin sonuçları ile kullanıcıların merak ettiği ürününüze veya hizmetlerinize devamlı sorduğu soruların soru-cevap şeklinde içeriğinize eklediğiniz bunu da arama motorlarının daha net bir şekilde işleyebilmesi için zengin sonuçlar ile destekliyoruz. SSS içeriğini zengin sonuçlar ile işaretledikten sonra arama motorları bu sık sorulan soruları arama sonuçlarında içeriğiniz ile beraber gösteriyor.

Örnek görsel;

sss-ornek
SSS Zengin sonuçlar nedir?

SSS Hala çalışıyor mu?

Canlı yayında yöneltilen soru “SSS hala çalışıyor mu?” olarak çok basit bir şekilde geldi Mueller ise şöyle cevapladı;

“Bu yapılandırılmış veri türlerinden veya zengin sonuç türlerinden bazılarında genellikle sitelerde bulunma eğiliminde, yalnızca
arama sonuçlarını bunlarla aşırı yüklemediğimizden emin olmak için zamanla onları ne sıklıkta gösterdiğimize ince ayar yapmaya çalışmamızdır. Sonunda insanların kafasını karıştıran ekstra işlevsellik.

Yani sık sık olan şey, yeni bir zengin sonuç türüne başladığımızda, insanlar bunu gönülsüzce deneyecekler ve eğer iyi çalışıyorsa o zaman herkes dener.

Ve sonra birden, arama sonuçları sayfası bu tür yapılandırılmış verilerle tamamen aşırı şekilde listelendi. “

John Mueller verdiği sonuca göre sitelerin SSS zengin sonuçlarını çok kullandığını hepsini göstermemeye çalıştığını belirtiyor. Hepsini gösterme durumuna ise aşırı işlevsellik olarak adlandıran Mueller kullanıcıları arama sonucunda bu tür içeriklere boğmamaya çalıştıklarını belirtiyor. Arama sonuçlarını geliştirmek için ekibin SSS zengin sonuçları üzerinde ince ayar yaptığını daha iyi sonuçlar elde edilmeye çalışıldığını belirtti.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...