Ana SayfaSEOŞubat 2020 Google algoritma güncellemesi

Şubat 2020 Google algoritma güncellemesi

-

Şu anda gerçekten büyük, belki de çok büyük bir Google arama sıralama algoritması güncellemesi deneniyor olabilir. Cuma/Cumartesi günleri SEO topluluğundaki sohbetlerin yanısıra, otomatik sıralama kontrol araçlarından gelen sinyaller dikkat çekmeye başladı.

Google, Ocak 2020 algoritma güncellemesini duyurdu

Pazar gecesi itibariyle hem WebmasterWorld hem de BlackHatWorld’den gelen sohbetlerden bazıları:

  • Bugün trafikte %10 ile %15 arasında olumlu bir artış görüyorum. Ancak bu konumu koruyup koruyamayacağımızıı bilmek için henüz çok erken.
  • Ne düşüneceğimi ve ne diyeceğimi bilmiyordum. Dün web sitesi trafiği% 88 düştü ve bugün de aynı sorun var. Patronuma ne söylemeliyim? 
  • Evet, birkaç niş çalışmada büyük gelişme görüyorum!
  • Bugün bizim alanımızda sıralamada kesinlikle büyük değişimler görüyorum. Açıklanan Ocak ayı çekirdek güncellemesinin ardından haftada gördüğümden çok daha fazlası. Bizim için karışık bir çanta gibi görünüyor. Bazı yerlerde yukarı, diğer yerlerde aşağı.
  • Bu güncellemeyi onaylayabilirim. %10 düşüş de benim tarafımda yaşandı. Sitelerin Ocak ayı çekirdek güncellemesiyle aynı eğilimi sürdüreceğinden eminim.
  • Güncelleme şu anda gerçekleşiyor. Pazar sabahı, aynı içeriğe sahip iki sitemde yoğun trafik var.
  • Bu sabah 6 müşterimin sayfalarında ciddi düşüş yaşandı. Backlink profilleri tamamen farklı, web siteleri optimize edilmiş durumda. Ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değiliz. 

Ayrıca, Google Webmaster Yardım forumlarında da web sitesi sahiplerinden gelen çok sayıda şikayet vardı:

Sorun, Google’dan gelen günlük ortalama 4-5 binlik arama trafiğimin aniden günde 600-700 aramaya düşmesi, ve ayrıca, Google tarafından indekslendikten 24 gün sonra kötüye gitmesiydi.

Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi

Twitter’da SEO uzmanları tarafından yapılan bazı paylaşımlar:

Glenn Gabe

Site sahibi, Google’daki organik trafiğinde yaşanan çok garip düşüşler gördükten sonra bana ulaştı. Tekrar aradığında, yalnızca düşüş tekrar etti. Günlük kullanıcı sayısı 20 binden 9 bine düştü. Ayrıca 1/28’deki düşüşe dikkat edin. Araştırmaya daha kapsamlı şekilde devam ediyorum. Sadece aklınızda bulunsun.

Glenn Gabe

(1/2) Olası 7 Şubat güncellemesi hakkında daha fazla bilgi. 7 Şubat 2017’de  büyük bir güncelleme gördük. 3 yıl sonra aynı tarihte başka bir tane daha görebiliriz. Daha fazla site sahibinden duyuyorum ve daha fazla değişkenlik görüyorum. İyi bir örnek, 6 Şubat’la 7 Şubat arasında tuhaf bir düşüş yaşayan site:

John W. DeFeo

Sıfıra düşen ve geri dönen sayfaları kontrol edin. Topline trafiğinin %70 oranında düştüğü ve tüm sayfaların kaybolduğu belirli sayfalar sonucunda benzer bir durumla çalışıyorum.

https://twitter.com/johndefeo/status/1226519144734089217

 

Ameer Rosic

Google yine iş başında. Hafta boyunca tüm dikkatimi buna verdim. Kripto siteler yine ziyaret alıyorlar. Bu son algoritma güncellemesiyle gelen geçici bir durum olabilir. Ancak dalgalanmalar devasa boyutta.

Şu sayılara bakın

Alex Mungo

Bu haftasonu belirli sitelerin sıralamalarında bazı düşüşler tespit ettim. Başka kimse alışılmışın dışında dalgalanmalar yaşadı mı? @rustykubrick

Bazı algoritma takip araçlarından ekran görüntüleri

Mozcast

SERPMetrics

Algoroo

RankRanger

Cognitive SEO

SEMRush

Bit more from those saying the tracker tools are getting confused by HTML changes:

İzleme araçlarının HTML değişiklikleriyle karıştırıldığını söyleyenlerden biraz daha:

Glenn Gabe

Bu konuda hızlı güncelleme. @Semrush ile iletişime geçtim ve Sensör verileri, en son sunulan snippet değişikliklerinden etkilenMEmeli. Zirve noktasına bakıyorlar, ancak dalgalanmanın doğru olması gerektiğini söylediler … Bu @dr_pete’nin Mozcast verileri hakkında söyledikleriyle eşleşiyor. Sadece aklınızda bulunsun.

Glenn Gabe

Bunun gerçek olup olmadığını görmek için derinlemesine bakmadım… ya da sıfırıncı sıraya (sadece birçok aracı etkiledi) dayalı daha fazla akış. Ancak, izleme araçlarının birçoğu büyük değişmeler gösteriyor. Tekrar ediyorum, hiçbir şey olmayabilir, ama derine inmeden söylemek zor.

Bu çok büyük bir değişiklik olabilir ve muhtemelen çoğunuz bir şeyleri kontrol edip bu değişiklikleri kendiniz göreceksiniz. Bir gariplik görürseniz lütfen yorumlarda bize bildirin. Ayrıca, Google’dan bu konuda henüz bir yorum yapılmamış olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar belirtilen tarihlerde web sitemde gözle görülür bir artış var. 1 sayfam bi anda sıralamada yükselmiş ve aldığından çok daha fazla hiti almış sitem. Acaba google güncellemeyi açıkladı mı ? bunun ile ilgili bilginiz var mı ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...