Ana SayfaSosyal MedyaTikTok'ta markaların ön plana çıkmasını sağlayan trendler

TikTok’ta markaların ön plana çıkmasını sağlayan trendler

-

2021’de birçok kişi ve şirket çeşitli akımlarla, yeni şeyler öğreterek TikTok’ta çok popüler oldu. Markaların hedef kitleleriyle bir araya gelmesini sağlayan ünlü platform, 2022’de de 4 farklı konsept ile kişilerin ve markaların geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. What’s Next Report, 2022 TikTok raporunu açıkladı.

Firmaların ve ticari faaliyetlerin bir araya gelmesini, aynı zamanda da içerik yöneticilerin artan rolü ile pek çok noktada adını duyurmayı başaran TikTok’ta markalara yol gösterici olacak ipucularını sizlerle paylaşıyoruz.

1.Topluluk Ticareti

TikTok, gerek markalara duyulan güven, gerek ise alışveriş konusunda birçok kişiye ilham veriyor. İnsanların %73’ü diğer platformlara kıyasla, TikTok’a daha güveniyor ve alışveriş yapma konusunda ilham alıyor. 2022 yılında birçok marka TikTok’ta gelişme fırsatı buldu. Markalar ve içerik yöneticileri, Topluluk Ticareti ile canlı deneyimleri sergileme, eğlenceyi gösterme ve alışveriş yapmanın yeni yollarını TikTok aracılığıyla sergilediler.

2. Sesin Evrimi

TikTok, gerek popüler olmadan önce, gerekse popüler olduktan sonra çeşitli ses deneyimleri ile hep ön plana çıkmaktadır. Platformu kullanan kişiler için ses oldukça önemli olmakla birlikte, sesler insanların duydukları şarkıları araştırmalarına, bulmalarına ve satın almalarına sebep oluyor. Bu sebeple sanatçılar için de TikTok başarıyı yakalayabilecekleri bir platform olarak karşımızı çıkıyor. Bununla birlikte yeni müzik paylaşımları da markaların ve içerik yöneticilerinin, kullanıcılarla etkileşime geçmesini sağlıyor.

Müzik, kullacıların ilgisini çekerek, ortalama izleme sürelerinin de artmasına sebep oluyor. Bu sebeple insanlar hem içeriği atlamamış, hem de daha fazla izlemiş oluyorlar. Yapılan araştırmalara göre, enstrümantal şarkıları kullanan markalar daha fazla akılda kalıyor ve bu durum markaların ön plana çıkmasını sağlıyor.

3. İçerik Üreticileri ve Markaların Kullanıcılarla Bir Araya Gelmesi

TikTok, içerik üreticileri ve markaların kullanıcılar ile bir araya gelmesi için çok önemli bir platform olarak görülüyor. İçerik üreticilerinin TikTok’ta bu kadar başarılı olmasının sırrı ne peki? İçerik üreticileri, kitleler ile bir araya gelerek, kullanıcı deneyimlerine de son derece dikkat ediyorlar. Bu durum kullanıcıların, içerik üreticilerine daha fazla önem vermesine ve içerik üreticilerinin görüşlerini dikkate almalarına sebep olmaktadır.

Özgün içerikle birlikte, ırk eşitliği, psikolojik sağlık gibi konulara dikkat etmek markaların, etkili sonuçlar almasına sebep olmaktadır.

4. Marka Güvenliği Oluşturmak

TikTok açısından markaların güvenliği, topluluğu güvende tutmakla başlıyor. TikTok, ilk olarak üreticilerin ve topluluğun güvenliğine öncelik vererek, markalar için olumlu bir ortam oluşturmak için çabalıyor. Topluluk güvenliği için atılan adımlar arasında, şirket faaliyetlerine yönelik bilgilendirme de yer alıyor. TikTok bu sayede şeffaf ve daha güvenilir bir platform olmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte şirket 2021’de Topluluk Kuralları Uygulama Raporu yayınladı, aynı zamanda Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Merkezlerinin de duyurusunu gerçekleştirdi.

TikTok geçmiş yıllarda güvenilirlik ve markaların öne çıkması açısında çok verimli bir platform oldu. Gelecek senelerde de markaların özgün yollarla çalışmalarını duyurmalarına ve aynı zamanda çeşitli trendlerle ön plana çıkmasına vesile olacak gibi duruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...